Ubezpieczenie OC – co to takiego?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zabezpiecza ono osobę kierującą

ubezpieczonym pojazdem w przypadku spowodowania wypadku drogowego. Dzięki niemu poszkodowani (np. na skutek stłuczki) mogą otrzymać rekompensatę za poniesione szkody.

Wykupienie tego ubezpieczenia to obowiązek każdego właściciela samochodu.

Najczęściej ubezpieczane samochody na zachodzie kraju

Z raportu przygotowanego przez Rankomat.pl wynika, że w trzecim kwartale 2019 roku najczęściej ubezpieczanymi samochodami na Pomorzu i w zachodniej części Polski były: Volkswagen Golf i Volkswagen Passat.

Środkowa i wschodnia część Polski – jakie samochody najczęściej ubezpieczano?

W centralnym obszarze Polski najczęściej ubezpieczanym modelem samochodu był Opel Astra. We wschodniej części naszego kraju najwięcej polis ubezpieczeniowych wykupili natomiast właściciele Audi A4.

Marka pojazdu a cena polisy ubezpieczeniowej

Marka pojazdu jest jednym z czynników wpływających na koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Z badań przeprowadzonych przez porównywarkę Rankomat.pl wynika, że najniższe opłaty dotyczyły posiadaczy samochodów marki Renault (614 zł). Na stosunkowo tanie OC mogli liczyć również właściciele Skody (619 zł) oraz Toyoty (624 zł). Obowiązkowe ubezpieczenie było najbardziej kosztowne w przypadku osób posiadających auta marki BMW (887 zł). Wysokie opłaty ponosili również kierowcy Audi (760 zł) i Volkswagena (672 zł). Warto zauważyć, że w trzecim kwartale 2019 roku ceny tego rodzaju ubezpieczenia były niższe dla właścicieli wszystkich marek pojazdów ujętych w raporcie rankomat.pl niż rok wcześniej.

Czynniki wpływające na wysokość OC

To, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, zależy od wielu czynników. Tworzą one ryzyko ubezpieczeniowe, na podstawie którego ubezpieczyciele ustalają wysokość składki. Do takich czynników należy doświadczenie kierowcy – im jest ono większe, tym niższy koszt polisy ubezpieczeniowej. Na tańsze OC mogą liczyć również osoby zamężne / żonate oraz takie, które posiadają dzieci – postrzegane są one jako kierowcy bardziej ostrożni na drogach. Na wysokość składki wprost proporcjonalnie wpływa pojemność silnika – najniższe opłaty ponoszą zazwyczaj właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności do 1,0 l. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj paliwa – najwięcej płacą przeważnie posiadacze samochodów z instalacją LPG, a najmniej osoby kierujące autami elektrycznymi.

Jak znaleźć najtańszą polisę ubezpieczeniową?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wysokość składki, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, w żaden sposób nie wpływa na zakres ochrony. Warto zatem zdecydować się na najtańszą ofertę, która pozwoli na zaoszczędzenie jak największej ilości pieniędzy – czasem nawet kilkuset złotych. Wybór najkorzystniejszej polisy ubezpieczeniowej ułatwia skorzystanie z kalkulatora OC/AC dostępnego na stronie ubezpieczamy-auto.pl, pod adresem https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/ . Po wypełnieniu formularza otrzymujemy propozycje wielu ofert. Dzięki temu możemy porównać, ile musielibyśmy zapłacić, korzystając z usług różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie umożliwia zakup polisy bez konieczności wychodzenia z domu – oszczędzamy zatem nie tylko pieniądze, ale i czas.

Materiał Promocyjny