Koszty faktycznie spadają

Fotowoltaika to technologia znana od dobrych kilkudziesięciu lat. W latach 50- i 60-tych XX wieku panele fotowoltaiczne zaczęto szerzej wykorzystywać w projektach wojskowych oraz kosmicznych. Na drodze do jej upowszechnienia przez długi czas stały jednak koszty. Przełom nastąpił dopiero na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to usprawnienie procesów wytwórczych i samej technologii pozwoliło na masową produkcję i spadek cen, który trwa do dziś. 

Dokładniejszy monitoring kosztów komponentów i kompletnych instalacji fotowoltaicznych w ujęciu globalnym prowadzi między innymi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA. Jak wynika z zebranych przez nią danych, w okresie od 2010 do 2019 roku, całkowity koszt instalacji spadł o niemal 80%, z około 4.700 dolarów do około 990 dolarów, w przeliczeniu na kilowat. Zresztą trend ten też można zaobserwować również na rodzimym rynku. - mówi specjalistka Emila Biernaciak.

Trzeba przy tym podkreślić, że nie wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej miały równy wpływ na obniżenie wydatków.

Większą tendencję do wahań będą miały ceny podzespołów, bo ich koszt wiąże się z m.in. zmianami technologicznymi, które zachodzą szybko. Za to koszt montażu to element, który nie ulega łatwo spadkom. - zauważa ekspertka.

Co i w jakim stopniu składa się zatem na koszt instalacji fotowoltaicznej? 

Co składa się na koszt zamontowania paneli fotowoltaicznych?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, na całkowitą cenę instalacji fotowoltaicznej, w największym stopniu wpływa cena modułów, która stanowi ok. 50% ogółu wydatków. Następne w kolejności są koszty montażu oraz cena falownika, które pochłaniają po 15-20% nakładów inwestycyjnych. Oprócz tego należy jeszcze uwzględnić koszt systemu montażowego (ok. 10-15%) oraz koszty dodatkowe, takie jak np. przewody, monitoring, ogrodzenie czy transport, które mogą stanowić od 10 do 25% kosztu zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Warto przy tym pamiętać, że powyższe proporcje mogą się zmieniać w zależności od wielkości instalacji, ale także od oferty wykonawcy, parametrów samej instalacji, jak i rodzaju inwestora. 

Wpływ na cenę ma np. rodzaj modułów (np. polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych), falownika, miejsce montażu, wykorzystywane technologie (np. half-cut, PERC w modułach) czy wreszcie marka czy gwarancja produktów. Na koszt wpływa też jakość i kompleksowość usługi montażowej, a także to, czy mamy do czynienia z instalacją dla klienta indywidualnego czy biznesowego. Na tę ostatnią obowiązuje bowiem 23% podatek VAT, podczas gdy na fotowoltaikę dla domu nakłada się 8% podatek. Tych kwestii jest oczywiście więcej, więc odpowiedź na pytanie: ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych nigdy nie jest oczywista. - wyjaśnia ekspertka, Emila Biernaciak.

Niemniej, oszacowanie wysokości wydatków, jest możliwe chociażby na podstawie stawek rynkowych. Na jakie wydatki trzeba się przygotować w 2021 roku?

Ile kosztuje zamontowanie paneli fotowoltaicznych w 2021 roku? 

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych w 2021 roku dla domu jednorodzinnego to wydatek rzędu 13.500 - 28.000 zł brutto, z uwzględnieniem 8% podatku VAT. W przypadku najpopularniejszej wśród inwestorów indywidualnych, instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 6 kW średni koszt inwestycji wyniesie 26.000 zł. 

Taki wniosek płynie z przygotowanej przez specjalistów z enerad.pl analizy cen fotowoltaiki w 2021 roku https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-cena-2021-ile-kosztuje-instalacja/

Jeśli chodzi o typowe instalacje prosumenckie o mocy 3-10 kW, przeznaczone dla gospodarstw domowych, to przeciętne ceny rynkowe oscylują w granicach plus minus 4.000-6.000 zł, w przeliczeniu na 1 kWp. Przy czym stawki maleją, wraz ze wzrostem mocy instalacji. - zauważa ekspertka z serwisu enerad.pl.

Spora rozpiętość charakteryzuje również ceny najdroższego elementu instalacji fotowoltaicznej, czyli same moduły. Za jeden panel można zapłacić od kilkuset do nawet 2.000 zł - wszystko zależy od m.in. mocy, parametrów czy marki.

Warto podkreślić, że powyższe koszty instalacji nie uwzględniają odliczeń z tytułu programów dotacyjnych. Jest ich sporo i są skierowane do różnych odbiorców. “Czyste powietrze”, “Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie dla osób fizycznych. Rolnicy mają do dyspozycji chociażby “Agroenergię” oraz ulgę w podatku rolnym, a firmy np. program “Energia Plus”. Gdy w kalkulacjach kosztu montażu paneli fotowoltaicznych uwzględnimy zachęty finansowe ze strony państwa, może się okazać, że faktyczne wydatki spadną o kilkadziesiąt procent. - zauważa Emila Biernaciak, specjalistka z enerad.pl

Pieniądze to nie wszystko. Jak mądrze kupować fotowoltaikę?

Specjalistka z serwisu enerad.pl, poświęconego m.in. fotowoltaice, zwraca uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię.

Choć może zabrzmieć to jak truizm, cena w przypadku instalacji fotowoltaicznej, nie jest i nie powinna być najważniejsza. Pamiętajmy, że jest to inwestycja długoterminowa. Zestaw fotowoltaiczny kupujemy po to, żeby przez 20-40 lat produkować własną energię i obniżać swoje rachunki. Jednak tak długo może on działać jedynie wtedy, gdy skorzystamy ze sprawdzonych podzespołów i usług profesjonalnej firmy wykonawczej. Zwracajmy uwagę na jakość i sprawność podzespołów oraz zakres gwarancji oferowanej przez ich producenta. Poświęćmy również chwilę, aby świadomie wybrać instalatora - sprawdźmy jego doświadczenie, renomę oraz zakres oferty. Rachunek jest bowiem bardzo prosty. Nadmierna oszczędność na etapie doboru urządzeń i wykonawcy, to większe wydatki w czasie eksploatacji związane z serwisem.

Fotowoltaika faktycznie jest tańsza, niż jeszcze kilka lat temu. Upowszechnienie technologii i konkurencja na rynku sprawiły, że ceny podzespołów poszybowały w dół. To z kolei, wraz z długą listą programów dofinansowujących, przełożyło się na obniżenie całkowitego kosztu inwestycji i skrócenia okresu zwrotu do około 5-7 lat. Według ekspertów, koszt nie powinien być jednak głównym determinantem skorzystania z danej oferty fotowoltaicznej. Ogromne znaczenie ma również wydajność i żywotność urządzeń oraz profesjonalizm wykonawcy.

Materiał Promocyjny