Na początku 2014 roku, podaje Instytut, dziewięć państw posiadających nuklearną broń masowego rażenia, dysponowało 15, 8 tys. głowic., z czego 4,3 tys. znajdowało się w przydziałach wojskowych jednostek operacyjnych. 1800 głowic było w stanie gotowości do bojowego użycia.
- Mimo, iż łączna liczba głowic jądrowych na świecie spada, głównie za sprawą wycofywania starszych systemów przez USA i Rosję, to redukcja arsenałów następuje w wolniejszym tempie niż jeszcze 10 lat temu – ocenia raport SIPRI.
Równocześnie największe jądrowe mocarstwa Ameryka i Rosja kontynuują kosztowne, zaplanowane na dużą skalę , długofalowe programy rozwoju nowych systemów i modernizacji istniejącego uzbrojenia nuklearnego – zwraca uwagę Shannon Kile starszy analityk SIPRI.
Swoje zasoby broni jądrowej przebudowują, unowocześniają i rozwijają także pozostali posiadacze skromniejszych, nuklearnych, arsenałów tacy jak Chiny, Indie czy Pakistan. Według sztokholmskich badaczy i analityków zaawansowane są również prace rozwojowe związane z bronią jądrową w Korei Północnej, ale ich postęp trudno ocenić ze względu na ograniczony dostęp do informacji nt. programów zbrojeniowych w tym kraju.