Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Publikacja: 05.07.2024 04:30

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Foto: Adobe Stock

Podstawy do wszczęcia postępowania karnego mogą być różne, np. wyłudzenie kredytu, oszustwo, faworyzowanie niektórych wierzycieli. Grożą za to sankcje karne, które w zależności od rodzaju przestępstwa, mogą oznaczać karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. Prawo daje jednak dłużnikom szansę. Przewidziano bowiem różne mechanizmy, które mogą wpłynąć na osobę, która popełniła przestępstwo, by zwróciła należność wierzycielowi. To środki, za pomocą których sprawca poddawany jest próbie np. poprzez warunkowe umorzenie postępowania karnego, czy warunkowe zawieszenie wykonania kary. Sprawca ma wtedy szansę wykazać, że jest w stanie wykonać nałożone na niego obowiązki. Innym sposobem jest nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia - warunkiem zastosowania tych środków jest dobrowolne naprawienie szkody przez sprawcę w całości lub znacznej części.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą