Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Wreszcie jest. Po kilku latach opóźnienia Sejm uchwalił, a prezydent podpisał zapowiadaną od dawna ustawę o sygnalistach.

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Foto: Adobe Stock

Celem ustawy o sygnalistach jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Państwa członkowskie miały ją wdrożyć do 17 grudnia 2021 r., co oznacza, że mamy dwa i pół roku opóźnienia.

Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Będzie to zatem nie tylko pracownik, ale także np. osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorca, wspólnik, stażysta, praktykant czy wolontariusz. Sygnalista może być narażony na działania odwetowe po dokonaniu zgłoszenia, dlatego ustawa wprowadza regulacje zapewniające takim osobom ochronę przed m.in. pozbawieniem źródła zarobkowania, mobbingiem, pozbawieniem awansu, nagrody czy premii.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?