Jak chronić dane osobowe przed sztuczną inteligencją?

21 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie – akt o sztucznej inteligencji. Zacznie ono obowiązywać w ciągu 20 dni od jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE, ale będzie stosowane bezpośrednio po 24 miesiącach od wejścia w życie (z wyjątkami). Jaki wpływ będzie miało to rozporządzenie na ochronę danych osobowych? Czy zmienią się zasady stosowania AI w firmach?

Publikacja: 28.06.2024 04:30

Jak chronić dane osobowe przed sztuczną inteligencją?

Foto: Adobe Stock

Polska rozpoczęła już przygotowania związane z przyjęciem Aktu o sztucznej inteligencji (dalej także AI Act). Odpowiednie prace zostały podjęte przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przeprowadzono także prekonsultacje, w ramach których każdy zainteresowany podmiot mógł wyrazić swoją opinię na temat tego, jaki organ powinien pełnić funkcje organu notyfikującego oraz organu nadzoru w rozumieniu aktu o AI w Polsce.

Wdrażanie oraz stosowanie systemów sztucznej inteligencji w wielu przypadkach nierozerwalnie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych, a sam akt o sztucznej inteligencji w wielu przypadkach pośrednio lub bezpośrednio odnosi się do ochrony tych danych. Z tego względu w artykule przedstawię podstawowe informacje dotyczące AI Actu w zakresie, w jakim odnosi się on do danych osobowych.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?