Teresa Siudem: Zmiana właściciela lub władz spółki

Każda zmiana niesie za sobą jakieś ryzyko. Zasada ta działa również w biznesie, ale są sposoby, by to ryzyko ograniczyć.

Publikacja: 21.06.2024 04:30

Teresa Siudem: Zmiana właściciela lub władz spółki

Foto: Adobe Stock

Czerwiec to czas, kiedy odbywają się zwyczajne zgromadzenia w spółkach z o.o. i zwyczajne walne zgromadzenia w spółkach akcyjnych. Podejmowane są na nich m.in. uchwały dotyczące udzielenie absolutorium członkom zarządu. Większość zarządów zapewne uzyska dalszy mandat, ale w niektórych organizacjach dojdzie do zmian. I nie zawsze będą to „miłe” rozstania.

Nowe zarządy wejdą do spółek nie mając świadomości, jakie pułapki zostawili ich poprzednicy. Nie wszystko da się ustalić przeglądając dokumenty finansowe spółki. Tymczasem skutki wcześniej podjętych decyzji (lub ich brak) mogą objawić się dopiero za dłuższy czas i stworzyć problem, z którym będzie się borykać aktualny zarząd. Jak temu zaradzić? Można zlecić wyspecjalizowanej jednostce przeprowadzenie audytu otwarcia. Jego celem jest wykrycie potencjalnych ryzyk oraz wskazanie sposobów, jak im przeciwdziałać.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?