Odpady opakowaniowe – nowe wyzwania dla Polski w zakresie gospodarowania odpadami

24 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Sektor opakowań w Polsce czekają duże zmiany w celu sprostania obowiązkom, które nakładają unijne przepisy.

Publikacja: 14.06.2024 04:30

Odpady opakowaniowe – nowe wyzwania dla Polski w zakresie gospodarowania odpadami

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie temat gospodarowania odpadami jest szczególnie istotny na arenie międzynarodowej, z uwagi na fakt, iż odpady, a w szczególności te pochodzące z opakowań, odgrywają kluczową rolę w przemyśle i oddziałują na klimat. Europejski Zielony Ład stawia wyzwania w celu wypracowania efektywnych strategii gospodarowania takimi opadami. Przewiduje się, iż w sytuacji, gdy polityka dot. odpadów opakowaniowych będzie kontynuowana w obecnym kształcie, to blisko 50 proc. odpadów opakowaniowych będzie pochodziło z tworzyw sztucznych. Z uwagi na to, niezbędne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków prawnych, które będą stosowane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Rozwiązaniem powyższego problemu jest przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zmieniające Rozporządzenie (UE) 2019/1020 i Dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylające Dyrektywę 94/62/WE (tzn. Packaging and Packaging Waste Regulation, dalej: „PPWR”).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?