AI governance, czyli jak wpasować się w ład korporacyjny organizacji

Utrzymywanie danych w dobrej kondycji wymaga odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych. Pomoże w tym AI governance, czyli zasady bezpiecznego wykorzystanie i tworzenia sztucznej inteligencji.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

AI governance, czyli jak wpasować się w ład korporacyjny organizacji

Foto: AdobeStock

W dzisiejszej gospodarce, która w coraz większym stopniu opiera się na informacji, dostęp do danych dobrej jakości staje się – powoli – priorytetem dla coraz większej liczby podmiotów. Utrzymywanie danych w dobrej kondycji wymaga odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych, a także inwestycji w ludzi, którzy za dane odpowiadają. Całokształt tych rozwiązań składa się na tzw. data governance, czyli ład dla danych, którego wprowadzenie zwiększa prawdopodobieństwo, że to, co jest rezultatem przetwarzania danych – informacja – będzie wartościowe i godne zaufania. Zasady, które składają się na takie data governance, zdają się być wystandaryzowane, choć nieustanne zmiany i powstawanie nowych rozwiązań powoduje, że podlegają one nieustannej ewolucji. Brak zrozumienia dla potrzeby „ułożenia” ram dla danych może w przyszłości obrócić się przeciwko organizacji, która zignoruje pewien trend, z jakim mamy do czynienia co najmniej od kilku lat.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?