Materiał partnera: EY
Raportowanie ESG (Environmental, Social, Governance) jest aktualnie nieodłącznym elementem strategii przedsiębiorstw i instytucji finansowych, które mają za cel zrównoważyć rozwój oraz chcą podejmować odpowiedzialne decyzje inwestycyjne.
Instytucje finansowe na całym świecie dobrze rozumieją, jak kluczowe znaczenie ma wysoka jakość danych ESG, które obejmują czynniki związane ze środowiskiem, społeczną odpowiedzialnością oraz ładem korporacyjnym. Niemniej jednak brak standaryzacji danych oraz niejednoznaczne definicje ESG stawiają przed nimi szereg wyzwań. Wśród głównych problemów można wymienić konieczność utrzymania spójności, wiarygodności i aktualności danych ESG, a także trudności w ich porównywaniu ze względu na różne metody prezentacji. Podkreślić należy, iż dostęp do rzetelnych danych ESG jest kluczowy dla wsparcia przedsiębiorstw w realizacji ich celów związanych ze zrównoważonym biznesem. Firmy są obecnie oceniane nie tylko na podstawie wyników finansowych, lecz także na podstawie wskaźników ESG, co wymaga ich dokładnego raportowania do interesariuszy.
Wsparcie w gromadzeniu danych
Istotnym aspektem związanym z kompleksowością i rozmieszczeniem danych w raportowaniu ESG jest różnorodność danych, które pochodzą zarówno ze źródeł zewnętrznych (m.in. sprawozdania finansowe, raporty niefinansowe kontrahentów) jak i wewnętrznych organizacji (m.in. rozproszone systemy źródłowe). Konsolidowanie danych oraz zarządzanie nimi na potrzeby raportowania ESG często stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstwa.
Wśród rozwiązań technologicznych wspierających proces można wymienić m.in. wykorzystanie narzędzi ETL (pobieranie danych z różnych źródeł, przekształcanie ich do spójnego formatu i ładowanie ich do centralnej bazy danych), analizę danych, mapowanie danych (systemy źródłowe vs docelowe rozwiązanie, np. Centralne Repozytorium Danych ESG), śledzenie przepływów danych czy wykorzystanie systemów do zarządzania danymi (DMS – Data Management Systems), co pozwala na gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie danych w sposób zorganizowany i spójny.