Polana Jakuszycka kusi fanów aktywnego wypoczynku

Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki. Park Innowacji jest operatorem Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.

Publikacja: 19.10.2023 15:00

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Minął rok od otwarcia DCS na Polanie Jakuszyckiej. Podsumowanie?

To był intensywny rok. Pierwsza zima za nami, szykujemy poprawki. Chcemy żeby nasi goście - sportowcy i turyści - mogli korzystać z jeszcze szerszej oferty ośrodka.

Jakie są główne aktywności w DCS?

Musimy wziąć pod uwagę dwa sezony. Sezon zimowy to oczywiście centrum sportów zimowych, narciarstwa biegowego i oczywiście biathlonu. Ale również wycieczek górskich po drugiej stronie Polany Jakuszyckiej Natomiast mamy też sezon letni ze sobą, pierwszy poważny sezon letni dla DCS. Pokazaliśmy, że można zorganizować wiele różnych, ciekawych wydarzeń sportowych dla turystów. Stawiamy głównie na rowery, ale też organizujemy imprezy stricte biegowe. Biegi górskie coraz bardziej się podobają w Polsce, ale też w Europie.

A jakie nowości szykuje DCS?

Przede wszystkim Interaktywne Centrum Sportu. Czyli nowoczesne muzeum z symulatorami olimpijskich dyscyplin zimowych. Uruchomimy je już niebawem. Będzie gotowe na najbliższe ferie. Nasi goście poza aktywnym spędzaniem czasu, uprawianiem sportu, będą mieli też okazję zobaczyć część teoretyczną.

Natomiast w przypadku części praktycznej?

Mamy stadion sportowy z trzydziestostanowiskową strzelnicą spełniającą wszystkie wymogi IBU do organizacji zawodów międzynarodowych. A także dwa kilometry tras rolkarsko-wrotkarskich wybetonowanych dla treningów poza sezonem zimowym, boisko piłkarskie, bieżnię lekkoatletyczną . To wszystko zostało zoptymalizowane pod wymogi poszczególnych dyscyplin tak, żeby zawodnicy profesjonalni dyscyplinach mogli przeprowadzić swoją jednostkę treningową.

A w środku?

Mamy halę wielofunkcyjną sportową, ściankę wspinaczkową, kończymy wyposażać siłownię dla sportowców profesjonalnych. Uruchamiamy trenażery do nartorolek zarówno do stylu łyżwowego, jak i klasycznego. Jest też strefa SPA, czyli basen, sauny, grota solankowa, uruchomimy też wkrótce część medyczną ze sprzętem do rehabilitacji i odnowy biologicznej.

Kto przyjeżdża? Kto korzysta z części hotelowej i gastronomicznej?

Mamy część resortową i hostelową . Obiekt jest też przystosowany do goszczenia gości biznesowych. Posiada małe centrum konferencyjne z jedną dużą salą dla kilkuset osób, ale też kilka mniejszych. Każde z tych pomieszczeń może być zaaranżowane w zależności od tego, jaką dyscyplinę sportową czy też biznesową jesteśmy w stanie gościć.

W najbliższych miesiącach czeka was pewien test. W Jakuszycach będą się odbywały mistrzostwa Europy juniorów w biathlonie. Trema?

To będzie faktycznie ważna impreza dla naszego ośrodka, przyjadą reprezentacje z wielu krajów. Jednak zorganizowaliśmy dużo imprez sportowych na przestrzeni tego roku, z kultowym Biegiem Piastów na czele. To nasza najważniejsza impreza, tworzy legendę tego miejsca. My chcemy się z nią utożsamiać, gdyż szanujemy historię tego miejsca. Ta impreza ma również pokazać, że mamy aspiracje do organizacji największych imprez biegowych czy też biathlonowych .

Jak będziecie dalej promować DCS w sezonie letnim?

Stawiamy na to, żeby być centrum treningowym do zawodników, żeby mogli się u nas przygotowywać do swoich najważniejszych wydarzeń sportowych. Kiedyś sobie założyliśmy, żeby na Polanie Jakuszyckiej będzie trenował kolejny dolnośląski olimpijczyk. Jednak ten proces musi być długotrwały, to się nie zadzieje w pół roku, rok, nawet trzy lata. Po to został stworzony zespół ambasadorski Team Polana, gdzie główne skrzypce gra Robert Maćkowiak, nasz mistrz świata, olimpijczyk czterystumetrowiec. On jest mentorem dla młodszych zawodników w tym teamie.Zależy nam na tworzeniu relacji typu mentor- uczeń i pokazać jakie możliwości ma ten ośrodek.

Proszę dokończyć zdanie: na Polanę Jakuszycką warto przyjechać gdyż...

Mamy najwyżej położony peron kolejowy w Polsce

To wielka atrakcja, ale chyba nie jedyna.

Są dwa cudowne miejsca na Dolnym Śląsku. Jednym z nich jest Zieleniec, drugim są Jakuszyce. Jakuszyce są położone na 886 metrach powyżej poziomu morza. Na tylu metrach mamy peron kolejowy. Bardzo zachęcam do przyjeżdżania do nas koleją. W zimie transport drogowy może być problemem. Natomiast mikroklimat panujący w Jakuszycach, o którym pan wspomniał, jest tak naprawdę jest odzwierciedleniem 1400-1500 metrów w innych warunkach. Taki pułap tlenowy odgrywa bardzo dużą rolę dla sportowców. Dzięki temu mogą się bardzo dobrze przygotować pod względem wytrzymałościowym.

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Minął rok od otwarcia DCS na Polanie Jakuszyckiej. Podsumowanie?

Pozostało 97% artykułu
Biznes
Abonenci Orange płacą więcej, ale to nie wystarczyło. Jest decyzja zarządu
Biznes
Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?
Biznes
Wenecki podatek turystyczny to sukces: przyniósł miastu miliony
Biznes
Czy KGHM zaskoczy zyskami?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biznes
Co dalej z cenami za internet i komórkę? Ważne prawo w Senacie