Biznes oczekuje stabilnych regulacji

Od aktualnej diagnozy po wskazanie koniecznych działań dla powstrzymania kryzysu klimatycznego. W Katowicach odbędzie się PRECOP 28, konferencja przygotowująca do Szczytu Klimatycznego COP 28 w Dubaju. Mówi o niej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, współorganizator konferencji.

Publikacja: 04.09.2023 03:00

Biznes oczekuje stabilnych regulacji

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z PTWP

Sesją inauguracyjną PRECOP28 w Katowicach będzie panel „Świat bez emisji – czas na przyspieszenie”. To nawiązanie do ambitnych planów tegorocznego COP28 w Dubaju?

Z jednej strony organizowany przez nas PRECOP odwołuje się do szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w Katowicach w 2018 r., a po drugie zapowiada nadchodzący szczyt klimatyczny, który w tym roku odbędzie się w Dubaju na przełomie listopada i grudnia. Konstruując agendę konferencji, odnieśliśmy się do tego, o czym społeczność międzynarodowa ONZ chce rozmawiać i o czym musi decydować. Emiratczycy deklarują, że nie chcą, by był to szczyt bez konkretów. Zresztą my również potrzebujemy naprawdę realnych i skutecznych działań, wszystkie zdarzenia wokół nas, jak susze czy ulewy i powodzie, to znaki alarmowe, że w zakresie zmian klimatycznych rzeczywiście trzeba przyspieszyć.

Według „Guardiana” rządom podczas szczytu w Dubaju zostaną przedstawione zobowiązania mówiące m.in. o podwojeniu efektywności energetycznej i potrojenia mocy odnawialnej do 11 tys. GW na całym świecie do 2030 r. Co więcej, po raz pierwszy zostanie przeprowadzony globalny przegląd państw pod kątem postępu w redukcji emisji. Jak na tym tle wypada Polska?

Patrząc na ostatnie lata, mamy wiele do zrobienia i do naprawienia. Jesteśmy w toku rozmów z przedsiębiorcami i większość zauważa i podkreśla, że konsekwentne inwestycje w OZE, odchodzenie od węgla, efektywność energetyczna czy wodór, to kierunek, który jest i efektywny, i konieczny. Firmy wiedzą, że nie są w stanie konkurować na świecie, sprzedawać towarów czy usług do swoich odbiorców, jeżeli nie spełniają pewnych minimalnych wymogów w tym zakresie np. niskoemisyjności czy minimalizacji śladu węglowego. Oczywiście również samorządy wpisują działania związane z transformacją energetyczną i redukcją emisji w swoje strategie.

O co szczególnie apelują przedsiębiorcy w kontekście zmian klimatu i co powinno być ich zdaniem priorytetem polskiego rządu i polityków?

Niezmiennie o to samo, czyli o stabilne regulacje. Przede wszystkim biznes lubi stabilność, biznes inwestuje w tych miejscach i w te dziedziny, gdzie wie, jaka będzie przyszłość zasad i prawa w danym kraju czy miejscu. Bardzo niedobrze się dzieje, kiedy regulator zaczyna zmieniać reguły gry w trakcie. Ma to szczególnie znaczenie w inwestycjach związanych właśnie z zieloną transformacją, z energetyką, bo to są inwestycje długoterminowe i biznesplan musi brać to pod uwagę – od tego zależy przyszłość firmy i sensowność przedsięwzięcia. Ten zwrot w takich inwestycjach następuje po 5, 10, 15 latach, więc tutaj stabilność regulacji jest podstawą. Dlatego też mam wrażenie, że to są niezmienne apele płynące z biznesu od wielu lat – jasne, stabilne reguły gry dla inwestycji długoterminowych.

Polska ma z tym duży problem. Nie tylko niestabilność prawa, ale także jego przeregulowanie, tworzenie ustaw bardzo nieczytelnych, które trzeba nowelizować w trakcie obowiązywania?

Niestety, tak jest. Całkiem niedawno mieliśmy przykład z energetyką wiatrową, która nagle została de facto zatrzymana na dobrych parę lat. Wtedy inwestorzy tracą zaufanie, bo nie wiedzą, co będzie dalej. To zniechęca inwestorów, którzy wybierają inne miejsca na świecie, gdzie te regulacje będą stabilniejsze.

Strategiczne inwestycje, zwłaszcza w energetykę, trwają wiele lat. Przykładem jest chociażby pierwsza elektrownia jądrowa, której budowa potrwa co najmniej dziesięć lat. Jak pan ocenia pomysł Orlenu, czyli budowę kilkudziesięciu małych reaktorów jądrowych (SMR), z których pierwszy ma powstać przed końcem 2029 r. Czy to realne?

Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że musimy zmienić miks energetyczny i zdecydowanie zwiększyć udział OZE w tym miksie, a źródła energii muszą być mniej emisyjne albo niskoemisyjne. I na pewno jednym z tych źródeł jest atom, ale ryzykiem jest fakt, że to inwestycja długotrwała. Musimy działać szybciej, pomysł z SMR jest ambitny i obiecujący, ale czas pokaże czy realny. Szybsze w realizacji są zdecydowanie źródła odnawialne. Również trzeba mieć świadomość, że technologie w energetyce się bardzo szybko rozwijają. Sprawność technologii odnawialnych radykalnie się zmieniła, w ostatnich latach bardzo mocno zaczyna się rozwijać temat magazynowania energii, więc być może czekają nas naprawdę takie istotne zmiany technologiczne. Chcę wskazać na jeszcze jeden problem. Niezależnie od tego wszystkiego niezmiernie konieczne są intensywne, na dużą skalę inwestycje w polskie sieci energetyczne, w system magazynowania i przesyłu. Ten, który mamy, nie jest dostosowany do tych zmian, do nowych wymagań i do takiej skali inwestycji odnawialnych. To znowu jest rola państwa, bo to jest infrastruktura należąca do spółek Skarbu Państwa.

PRECOP28 odbędzie się 5-6 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Czego możemy się spodziewać po tegorocznym wydarzeniu?

PRECOP to wydarzenie zapowiadające szczyt w Dubaju. Jest to projekt, który po raz drugi realizujemy jako spółka PTWP wspólnie z agendą ONZ-towską Global Compact Network Poland. Będzie więc to zarówno spojrzenie globalne, jak i odnoszące się do polskich problemów związanych z klimatem czy transformacją energetyczną. W naszej agendzie znalazły się główne wyzwania, które nas tu w Polsce czekają – wszystko, co jest związane z transformacją energetyczną, odpadami, zasobami wodnymi, rolnictwem i elektromobilnością, zrównoważonym transportem. Ale będziemy też mówić o nowej, zielonej Ukrainie w kontekście jej odbudowy po wojnie.

PRECOP - logo

PRECOP - logo

Materiał powstał we współpracy z PTWP

Materiał powstał we współpracy z PTWP

Sesją inauguracyjną PRECOP28 w Katowicach będzie panel „Świat bez emisji – czas na przyspieszenie”. To nawiązanie do ambitnych planów tegorocznego COP28 w Dubaju?

Pozostało 97% artykułu
Biznes
Polak za biedny na elektryczne auto. Staniemy się szrotem Europy?
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Biznes
„Bagno” Shreka w Airbnb. Teraz każdy może być ogrem
Biznes
Prezes Hui pod nadzorem policji. Evergrande może zbankrutować
Biznes
Janusz Filipiak, prezes Comarch w stanie krytycznym w szpitalu
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Biznes
Ukraina kusi zachodnich producentów broni. Mają odbudować przemysł obronny
Biznes
Disney+ jak Netflix kończy z przyzwoleniem na współdzielenie kont