Dodatkowy bonus dla inwestycji B+R

Przy korzystaniu z ulgi na innowacyjnych pracowników warto monitorować poziom jej wykorzystania – zaleca Łukasz Łebski menedżer, doradca podatkowy z kancelarii Thedy & Partners.

Publikacja: 04.07.2023 08:55

Dodatkowy bonus dla inwestycji B+R

Foto: Adobe Stock

W tym roku firmy inwestujące w badania i rozwój po raz pierwszy zyskają dodatkowy bonus podatkowy, czyli ulgę na innowacyjnych pracowników. Na czym on polega?

Ulga na innowacyjnych pracowników jest rodzajem „rozszerzenia” klasycznej ulgi B+R, znanej i stosowanej od lat w polskim prawie podatkowym. Z tej nowej ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego będący płatnikami PIT, którzy prowadzą działalność B+R i ze względu na stratę lub zbyt niską podstawę opodatkowania nie mogli w całości odliczyć kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. W tej sytuacji podatnik może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy pracowników o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi