Gdy zdarzy się atak ransomware

Przygotujmy własną, szczegółową dokumentację naruszenia i opiszmy w niej to, co się stało.

Publikacja: 04.07.2023 10:23

Gdy zdarzy się atak ransomware

Foto: Adobe Stock

W mediach branżowych coraz częściej możemy przeczytać o przypadkach tzw. ataków ransomware. Ofiarami padają osoby prywatne i podmioty z branży usługowej, zajmujące się ochroną zdrowia, z sektora transportowego i w zasadzie każdego innego. Specjaliści z zakresy cybersec i bezpieczeństwa informacji podpowiedzą, jak starać się uniknąć ataku – ale co zrobić, gdy on już się przydarzy?

Zacznijmy od tego, czym jest ransomware: jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, często wykorzystując do tego techniki szyfrujące, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego, czyli za udostępnienie danych. Najbardziej widocznym dla użytkownika systemu efektem działania ransomware jest zablokowanie mu dostępu do danych przechowywanych w tym systemie; u jednego z klientów dotkniętych tego rodzaju atakiem wyglądało to dosłownie tak, że gdy rankiem pracownicy stawili się do pracy, na wszystkich stacjach roboczych zobaczyli ten sam komunikat wyświetlony przez ransomware.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi