Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju – liderzy nie marnują czasu

Od kilku miesięcy widzimy na rynku wzmożone zainteresowanie wśród przedsiębiorstw nadchodzącymi wymaganiami związanymi z raportowaniem niefinansowym.

Publikacja: 27.06.2023 03:00

Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju – liderzy nie marnują czasu

Foto: mat. pras.

Materiał partnera: EY

 Od czasu wejścia w życie w styczniu 2023 roku dyrektywy CSRD temat raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju przestał być wizją majaczącą niewyraźnie na horyzoncie, a nabrał namacalnych kształtów.

Prace nad szczegółowymi wytycznymi, co i jak raportować, jeszcze trwają, ale wejście w życie europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS), zawierających najważniejsze wytyczne dotyczące ujawniania przez przedsiębiorstwa informacji w obszarach środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego, to kwestia kilku miesięcy (przyjęcie przez Komisję Europejską planowane jest na drugi kwartał 2023).

O tym, jaką rewolucję będą stanowić nowe regulacje i jak ważne jest odpowiednio wczesne przygotowanie, pisaliśmy już nie raz. Dość przypomnieć, że duże firmy, które dzisiaj nie są objęte obowiązkowym raportowaniem niefinansowym, będą musiały przygotować cały zestaw ujawnień z obszaru ESG już za 2025 rok.

Liderzy w blokach startowych

Obserwujemy, że liderzy rynkowi, którzy na bieżąco śledzą zmiany w europejskich przepisach i dostrzegają skalę wyzwań, już od kilku miesięcy przygotowują się na nowe standardy. W wielu firmach, zwłaszcza tych o bardziej skomplikowanej strukturze, jednym z pierwszych kroków jest powołanie komórek odpowiedzialnych za zagadnienia ESG. Nie oznacza to bynajmniej, że dział ESG ma przejąć obowiązki działów odpowiedzialnych za ochronę środowiska, HR, komunikację czy zarządzanie ryzykiem. Celem jest raczej pełnienie roli koordynującej i monitorującej, gdyż nowe wymagania w obszarze ESG idą wskroś organizacji i opracowanie spójnego raportu, który będzie obejmował zarówno dane historyczne, jak i cele i plany w obszarze ESG, wymaga pozyskania informacji rozproszonych w całej firmie.

Pojawia się pytanie, w którym obszarze przedsiębiorstwa najlepiej ulokować dział ESG? Nie ma jednej recepty. Widzimy, że rola ta jest umieszczana zarówno w strategii, jak i controllingu czy relacjach inwestorskich. Umiejscowienie organizacyjne to jednak kwestia wtórna – kluczowa jest multidyscyplinarność zespołu ds. ESG, zdolność do patrzenia strategicznego, dostrzegania szerokiego kontekstu zagadnień ESG, a także umiejętność posługiwania się zarówno „językiem” działów technicznych, jak i działów odpowiedzialnych za kwestie pracownicze czy komunikację z interesariuszami.

Zarządzanie danymi to wyzwanie samo w sobie

Obok budowania struktur ESG liderzy rynkowi już dzisiaj poszukują rozwiązań technologicznych, które będą wspierać procesy związane ze zbieraniem danych, ich weryfikacją, kompilacją i raportowaniem. Kluczowe jest zapewnienie nie tylko wysokiej jakości informacji, ale też automatyzacji i powtarzalności, przygotowanie raportu niefinansowego, zwłaszcza w dużej organizacji, wymagać bowiem może pozyskania i opracowania nawet kilku tysięcy różnych danych pochodzących z wielu jednostek organizacyjnych. Odpowiednie narzędzia umożliwiające zaciągnięcie informacji z innych systemów wykorzystywanych w firmie będą niezbędne, przy czym należy pamiętać, że tak jak w przypadku wszelkich innych rozwiązań technologicznych, ich implementacja i dostosowanie do potrzeb organizacji wymaga czasu.

Jak widzimy, liderzy już dzisiaj przygotowują się od strony operacyjnej do nowych regulacji w obszarze raportowania niefinansowego. Pytanie, czy peleton zdąży ich dogonić przed 2025 rokiem.

- Dominika Sudomir, menedżerka EY, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju

Materiał partnera: EY

Materiał partnera: EY

 Od czasu wejścia w życie w styczniu 2023 roku dyrektywy CSRD temat raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju przestał być wizją majaczącą niewyraźnie na horyzoncie, a nabrał namacalnych kształtów.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Ludzie Izery. Joanna Podkowa
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Biznes
Ludzie Izery. Paweł Sojka
Biznes
Ludzie Izery. Małgorzata Wojtala
Biznes
Ludzie Izery. Piotr Dominik
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Biznes
Azoty jadą na stratach. Ale mają nadzieję na poprawę sytuacji
Biznes
Polskie AGD przegrywa walkę z konkurencją. Chiny i Turcja zalewają Europę