Notariusz: Jak dobrze zabezpieczyć wierzytelność?

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji działa mobilizująco na dłużnika – mówi Ilona Sądel-Bendkowska, notariusz, rzeczniczka prasowa Rady Izby Notarialnej w Warszawie.

Publikacja: 23.05.2023 13:13

Notariusz: Jak dobrze zabezpieczyć wierzytelność?

Foto: AdobeStock

Akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji, może stanowić tytuł egzekucyjny. Czy przedsiębiorcy często korzystają z tej formy zabezpieczenia? W jakich przypadkach znajduje ona zastosowanie?

Ilona Sądel-Bendkowska: Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w postaci aktu notarialnego pełni funkcję zabezpieczenia przy różnego rodzaju umowach. Najczęściej w sytuacjach, kiedy jest zawierana umowa sprzedaży nieruchomości, która zgodnie z prawem musi mieć formę aktu notarialnego. W takim akcie notarialnym dokumentującym umowę sprzedaży poddanie się egzekucji co do zapłaty ceny lub jej części jest powszechnie stosowanym zabezpieczeniem. Ponadto, oświadczenia o poddaniu się egzekucji są również często stosowane w przypadku umów pożyczek czy długoletnich umów najmu, które to umowy nie wymagają formy aktu notarialnego. Przedsiębiorcy, celem zabezpieczenia swoich wierzytelności, coraz częściej korzystają z formy notarialnego poświadczenia podpisów stron i żądają od dłużników lub najemców złożenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji – stosownie do treści art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe