Notariusz: Jak dobrze zabezpieczyć wierzytelność?

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji działa mobilizująco na dłużnika – mówi Ilona Sądel-Bendkowska, notariusz, rzeczniczka prasowa Rady Izby Notarialnej w Warszawie.

Publikacja: 23.05.2023 13:13

Notariusz: Jak dobrze zabezpieczyć wierzytelność?

Foto: AdobeStock

Akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji, może stanowić tytuł egzekucyjny. Czy przedsiębiorcy często korzystają z tej formy zabezpieczenia? W jakich przypadkach znajduje ona zastosowanie?

Ilona Sądel-Bendkowska: Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w postaci aktu notarialnego pełni funkcję zabezpieczenia przy różnego rodzaju umowach. Najczęściej w sytuacjach, kiedy jest zawierana umowa sprzedaży nieruchomości, która zgodnie z prawem musi mieć formę aktu notarialnego. W takim akcie notarialnym dokumentującym umowę sprzedaży poddanie się egzekucji co do zapłaty ceny lub jej części jest powszechnie stosowanym zabezpieczeniem. Ponadto, oświadczenia o poddaniu się egzekucji są również często stosowane w przypadku umów pożyczek czy długoletnich umów najmu, które to umowy nie wymagają formy aktu notarialnego. Przedsiębiorcy, celem zabezpieczenia swoich wierzytelności, coraz częściej korzystają z formy notarialnego poświadczenia podpisów stron i żądają od dłużników lub najemców złożenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji – stosownie do treści art. 777 kodeksu postępowania cywilnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy