Dyrektywa, która wiele zmieni w życiu grup przedsiębiorstw

Znowelizowane przepisy istotnie zwiększają uprawnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Nowe regulacje powodują, że na znaczeniu zyskają procedury compliance w grupach kapitałowych i związkach przedsiębiorstw.

Publikacja: 23.05.2023 13:17

Dyrektywa, która wiele zmieni w życiu grup przedsiębiorstw

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Uchwalona pod koniec grudnia 2018 r. tzw. dyrektywa ECN+ (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z 11 grudnia 2018 r.), mająca na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego, przewiduje wprowadzenie licznych zmian w prawie ochrony konkurencji i konsumentów.

Państwa członkowskie zobowiązane były do wdrożenia przepisów krajowych niezbędnych do wykonania dyrektywy do 4 lutego 2021 r. Termin ten nie został przez polskiego ustawodawcę dotrzymany, gdyż projekt ustawy implementującej został skierowany do Sejmu dopiero 31 stycznia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę implementującą 27 kwietnia 2023 r. Nowe regulacje wejdą w życie 20 maja 2023 r.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów