Goldsaver, czyli złoto dla każdego

Banki centralne kupiły w I kwartale 2023 roku 228 ton złota. Kruszec kupują też inwestorzy indywidualni i zwykli Kowalscy.

Publikacja: 12.05.2023 03:00

Złote sztabki i monety to dwie rekomendowane przez specjalistów formy lokowania w złoto

Złote sztabki i monety to dwie rekomendowane przez specjalistów formy lokowania w złoto

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Goldsaver

NBP zwiększył w kwietniu zasoby złota o ok. 15 ton i ma już 243,5 t kruszcu. Według raportu Światowej Rady Złota w I kwartale banki centralne kupiły 228 ton złota. Ale kupują również inwestorzy indywidualni, a także zwykli Kowalscy. W czasach niepewności gospodarczej i politycznej złoto to jedna z najlepszych lokat rezerw, kapitału i oszczędności. A jak i kiedy ma je kupować zwykły człowiek?

Kupować regularnie

Michał Tekliński, ekspert rynku złota, prezes Mennicy Wrocławskiej, zwraca uwagę, że złoto kwotowane w amerykańskim dolarze przez ostatnie tygodnie zbliża się do rekordowych poziomów. – Warto jednak pamiętać, że cena kruszcu w Polsce zależy także od wartości złotego. W ostatnim czasie, złoto kwotowane w PLN zachowuje się raczej stabilnie. Wyczekiwanie na korektę może okazać się jednak złudne, gdyż czynników do wzrostu cen kruszców jest nadal wiele – żyjemy w czasie wysokiej inflacji, napięć geopolitycznych i spodziewanej recesji. Kombinacja tych czynników może wpłynąć na cenę kruszcu właściwie w każdym momencie – mówi.

Jedną z najrozsądniejszych strategii kupowania złota jest nabywanie go w sposób regularny i systematyczny, szczególnie jeśli nie jesteśmy profesjonalistami. – Dzięki temu niejako „uśredniamy” ceny nabycia i minimalizujemy ryzyko zakupu na tzw. górce. Lepiej kupować mniej i systematycznie niż dużo naraz. To podstawowa zasada – radzi Michał Tekliński.

Powoli, po troszku

Z pomocą kupującym przychodzi sklep internetowy Goldsaver, uruchomiony przez wrocławską firmę Goldenmark, czołowego dostawcy metali szlachetnych w Polsce. To innowacyjne w Polsce rozwiązanie, dzięki któremu sztabkę fizycznego kruszcu można kupić „po kawałku”, samemu decydując o kwocie i częstotliwości zakupów. – Klient kupuje tyle złota, ile chce i kiedy chce, w zależności od swoich potrzeb i możliwości. Każda wpłata to natychmiastowy zakup kruszcu po aktualnej cenie rynkowej, a po zgromadzeniu jednej uncji klient może odebrać fizyczne złoto w dogodny dla siebie sposób – w jednym z 24 salonów Goldenmark w największych polskich miastach, u kuriera, a nawet w paczkomacie. W każdej chwili można także odsprzedać kruszec w naszym sklepie internetowym – wyjaśnia Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldsavera.

Minimalny zakup to równowartość 50 zł, a cenę, po której kupowane jest złoto, widać w momencie transakcji. Jest wyliczana na bazie aktualnego kursu złota z NBP, z uwzględnieniem kosztów produkcji, transportu i ubezpieczenia oraz funkcjonowania sklepu. Fizyczne złoto można kupić z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do internetu, za pośrednictwem płatności elektronicznych (poprzez system Przelewy24, BLIK, Apple Pay czy Google Pay). Można także ustawić w banku zlecenie stałe.

Po zgromadzeniu 1 uncji, czyli 31,1 gramów złota, sztabkę można odebrać osobiście (w 24 salonach Goldenmark w największych miastach w Polsce, u kuriera albo w wybranym paczkomacie) lub przechować w skarbcu Goldenmark, z pełnym ubezpieczeniem i bez dodatkowych kosztów. Złoto w każdej chwili, zarówno przed uzbieraniem uncji, jak i po, można także odsprzedać bezpośrednio w sklepie internetowym.

Sztabki i monety

Michał Tekliński przypomina, że analitycy najczęściej wskazują, że bezpieczne aktywa – takie jak złoto – powinny stanowić między 10 a 20 proc. portfela. Wszystko jednak zależy od strategii oszczędzania.

Złote sztabki i monety to dwie zdecydowanie rekomendowane przez specjalistów formy lokowania w złoto. – Sztabki są nieco tańsze i oferują szersze spektrum wagowe: od 1 grama do 1 kilograma (są także większe, ale z uwagi na cenę używają ich głównie banki). Przewagą monet nad sztabkami jest przede wszystkim wygląd – to miniaturowe dzieła sztuki zaprojektowane przez rzeźbiarzy i medalierów. Ale i tak najważniejsza jest zawartość czystego kruszcu, a nie forma produktu.

Złoto można przechowywać w różnych miejscach, kruszec w postaci sztabek i monet nie zajmuje dużej objętości. – Problemem więc nie powinien być brak miejsca, a ewentualne bezpieczeństwo przechowywania – przypomina Michał Tekliński. Klient powinien przede wszystkim ograniczyć grono, które będzie chciał poinformować o posiadanym złocie. Nie warto rozpowiadać i chwalić się zakupami. Miejsce przechowywania kruszcu powinno być dobrane tak, aby czuć się z tym komfortowo.

Goldsaver łączy w sobie kilka cech, które zdecydowanie ułatwiają zakup fizycznego kruszcu w świecie pełnym nowoczesnych technologii. Jest łatwy, przyjazny i bardzo prosty w obsłudze. Pozwala dokonywać zakupów w dowolnym momencie, bez żadnych zobowiązań. Umożliwia regularne zakupy, które minimalizują ryzyko zakupu produktu po wysokiej cenie. Wreszcie oferuje najbardziej płynny i optymalny produkt ze złota inwestycyjnego, czyli sztabkę jednouncjową.

Materiał powstał we współpracy z Goldsaver

Materiał powstał we współpracy z Goldsaver

NBP zwiększył w kwietniu zasoby złota o ok. 15 ton i ma już 243,5 t kruszcu. Według raportu Światowej Rady Złota w I kwartale banki centralne kupiły 228 ton złota. Ale kupują również inwestorzy indywidualni, a także zwykli Kowalscy. W czasach niepewności gospodarczej i politycznej złoto to jedna z najlepszych lokat rezerw, kapitału i oszczędności. A jak i kiedy ma je kupować zwykły człowiek?

Pozostało 90% artykułu
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej