Udział oferentów z państw trzecich – na co zwrócić uwagę

Instrumentem, który ma równoważyć sytuację w zakresie pomocy publicznej, jest rozporządzenie 2022/2560/UE o subsydiach zagranicznych, które weszło w życie 12 stycznia 2023 r.

Publikacja: 11.04.2023 11:19

Udział oferentów z państw trzecich – na co zwrócić uwagę

Foto: Adobe Stock

Od pewnego czasu zarówno w państwach członkowskich, jak i w instytucjach unijnych zaczęto dostrzegać problem zakłócania funkcjonowania reguł rynku wewnętrznego przez przedsiębiorców, którzy choć na nim funkcjonują, to korzystają z różnic pomiędzy regulacjami obowiązującymi w UE i w państwach trzecich. Z jednej strony może chodzić o być może bardziej liberalne przepisy obowiązujące w zakresie szeroko rozumianego prawa pracy lub prawa ochrony środowiska, z drugiej o pomoc publiczną udzielaną przedsiębiorcom działającym w krajach spoza UE. Nie chodzi przy tym jedynie o przedsiębiorców zagranicznych (choć o nich przede wszystkim), ale również o unijnych, którzy korzystają w swojej działalności ze wsparcia pochodzącego spoza UE.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów