Zachodniopomorskie konkursy przyciągają nowatorskie firmy

W kwietniu Liście Miejska Farma pokaże efekty współpracy z mentorem Piotrem Buckim w drugiej edycji programu zorganizowanego pod egidą marszałka Olgierda Geblewicza. Działania rozwijające przedsiębiorczość w regionie przyciągają z roku na rok rekordową liczbę chętnych.

Publikacja: 30.03.2023 21:00

Piotr Bucki (mentor) i przedstawiciele firmy Liście Miejska Farma

Piotr Bucki (mentor) i przedstawiciele firmy Liście Miejska Farma

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Trwa rok przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim – część programów właśnie rozwija skrzydła, a zakończona niedawno trzecia edycja konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” przyciągnęła uwagę rekordowej liczby lokalnych firm – zgłosiło się blisko 150 przedsiębiorców.

Liczba chętnych, którzy zgłaszają się po wsparcie w kolejnych odsłonach różnych programów promujących i rozwijających zachodniopomorską przedsiębiorczość dowodzi, jak trafnie zaadresowane zostało wsparcie dla lokalnego biznesu.

Owocne kontakty

Obecnie trwa kolejna edycja Programu Mentorskiego realizowana w ramach cyklu Pomorze Zachodnie Innowacyjne/Kreatywne/Nowoczesne. Tym razem mentorem został Piotr Bucki – strateg, researcher i współtwórca programów szkoleniowych dla start-upów i konsultantów w Europejskiej Agencji Kosmicznej czy ONZ.

Uczestnikiem sesji mentorskich jest natomiast firma Liście Miejska Farma, produkująca warzywa w wersji mikro. Efekty tej współpracy firma wraz z ekspertem zaprezentują podczas konferencji Marketing & Zarządzanie. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia w operze na Zamku w Szczecinie i już budzi ogromne zainteresowanie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie bowiem Martin Lindstrom, wybitny specjalista ds. brandingu i neuromarketingu, który według magazynu „Time” jest jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Na scenie pojawią się także: Karol Paciorek z kanału Imponderabilia, Wiktoria Wójcik z firmy inStreamly, łączącej marki i streamerów gamingowych i Jakub Olek, szef relacji publicznych TikToka w Europie Środkowo-Wschodniej. Całość poprowadzi Kamila Kalińczak z kanału ĄĘ. Darmowa rejestracja na konferencję rozpocznie się 12 kwietnia na stronie biznes.wzp.pl/konferencja.

Program mentroski ma charakter bezpośrednich spotkań i kontaktów mentorów z uczestnikami. Razem przeprowadzają analizę funkcjonowania przedsiębiorstwa, mentorzy wskazują też potencjalne rozwiązania problemów i wspierają w nawiązaniu kontaktów biznesowych w kraju i za granicą. Kluczowe dla przyszłości firm jest też określenie możliwych kierunków rozwoju w branży. Sesje mentorskie w siedzibie przedsiębiorców mają ujawnić pomysły, które posłużą do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań.

Pierwsza edycja Programu Mentorskiego już przynosi owoce – projektantki z Wasted Couture, które w ubiegłorocznej edycji programu wygrały wsparcie mentorskie kostiumografki Katarzyny Konieczki – odkryły pole do dalszej wspólnej pracy. Niebawem pojawią się również na Marché du Film – jednych z najważniejszych targów filmowych na świecie, towarzyszących festiwalowi w Cannes.

– Miało być kilka spotkań, ale to się niesamowicie rozwinęło. Już przygotowujemy wspólną kolekcję. Czekają nas miesiące ciężkiej pracy. Wierzymy, że nasza marka rozkwitnie. Rady usłyszane od Kasi sprawdziły się. Wiara w siebie jest najważniejsza – mówiła Viola Warych, założycielka Wasted Couture.

Konferencja wieńcząca Program Mentorski jest ważna nie tylko dla samych przedsiębiorców – rozwinęła się ona bowiem we wspaniałe networkingowe wydarzenie, spotkania nawet kilkuset osób ze środowiska biznesowego – właścicieli firm, założycieli start-upów, przedstawicieli organizacji gospodarczych.

W lutym marszałek nagrodził laureatów trzeciej edycji konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu”. – Ten konkurs to nie tylko zabawa, ale również inspiracja i możliwość zarażania pozytywną energią – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podkreślając, że intencją władz województwa jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

Fundamenty, odzież, granola i festiwal

Pierwsze miejsce i 30 tys. zł nagrody zdobyła firma Easyfootings, producent fundamentów mikropalowych, specjalizująca się w innowacyjnych technologiach na rynku budowlanym. Drugie miejsce i nagrodę 25 tys. zł otrzymała firma True Rider, szyjąca odzież techniczną dla jeźdźców konnych. Trzecie miejsce przypadło siostrom z firmy WIKK.ME, prowadzącym manufakturę zdrowej żywności z oryginalną granolą na czele. Ta firma otrzymała nagrodę 20 tys. zł oraz specjalną nagrodę publiczności.

To jednak nie wszystko – w konkursie nagrodę specjalną – Złotą Banderę Sukcesu – otrzymało Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta, inicjator Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.

– Po to organizujemy właśnie konkursy gospodarcze i wszelkie inicjatywy, które mają inspirować, zarażać pomysłami na sukces. Głęboko wierzymy, że w takim miejscu, gdzie możemy się spotkać, podyskutować, powstają ciekawe pomysły na biznes. A z pomysłów rodzą się najwspanialsze rzeczy – podczas finałowej gali zauważył Olgierd Geblewicz. – Wiele osób uwierzyło, że „sky is the limit”, że tylko nasze wewnętrzne ograniczenia powodują jakieś bariery. I że dzięki wierze we własne zdolności, dzięki zbudowaniu dobrego teamu w swoich firmach, są Państwo w stanie przenosić całe Pomorze Zachodnie w gospodarczy XXI wiek – podkreślał marszałek.

Celowane wsparcie

Konkursy i wiele innych innowacyjnych działań są realizowane w ramach Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim. Konkursy gospodarcze dostaną rekordowe wsparcie 1,25 mln zł. Odbędą się kolejne programy mentorskie wraz z podsumowującymi je konferencjami, ruszy niebawem Portal Przedsiębiorcy, a także zachodniopomorskie RoboCampy, czyli kursy programowania online dla młodzieży w wieku 14–19 lat. Kursy będą oferowały około 300 miejsc dla mieszkańców 30 zachodniopomorskich gmin, odbędą się także branżowe symulacje biznesowe i akademickie piątki rozwijające możliwości w zakresie badań i rozwoju.

Portal Przedsiębiorcy, który zostanie uruchomiony w maju, ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnych małych i średnich firm. Celem portalu – i całego projektu wsparcia – jest bowiem rozwinięcie potencjału regionalnych firm poprzez udzielenie im bezpłatnego wsparcia – doradztwa, warsztatów i usług. Co ważne, wsparcie to będzie „szyte na miarę”, czyli dostosowane do potrzeb konkretnej firmy. Tu lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na konsulting w zakresie marketingu, księgowości, prawa podatkowego, e-commerce czy też dostęp do platformy szkoleniowej. Projekt zakłada wsparcie dla 350 podmiotów gospodarczych.

Stworzono także pionierskie narzędzie – „broker innowacji”, które pozwoli firmom ocenić stopień innowacyjności biznesu, uzyskać informacje o źródłach finansowania, poznać możliwości współpracy ze światem nauki. Działaniem zostanie objętych 240 firm, a dla dziesięciu najbardziej innowacyjnych zostaną przygotowane pogłębione audyty.

Wychodzenie z dołka

Wszystkie te projekty mają jeden wspólny cel – rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wzmocnienie miejscowych firm i edukacja kolejnych pokoleń przedsiębiorców. To wnioski z trudnej przeszłości, którą przeszedł region. Przy okazji wręczania nagród w trzeciej edycji konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” marszałek Geblewicz podkreślał, jak długą drogę przemiany gospodarczej przeszło Pomorze Zachodnie – z regionu potężnie dotkniętego przez przemiany gospodarcze, z blisko 20-procentowym bezrobociem, po region nagradzany za przedsiębiorczość na arenie europejskiej. – Przyznawane przez nas nagrody to symbol uznania dla codziennych wysiłków wszystkich przedsiębiorców w budowaniu na Pomorzu Zachodnim nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki – mówił Geblewicz.

Transformacja regionalnej gospodarki trwa od kilkunastu lat. Po zamknięciu szczecińskiej stoczni władze samorządowe postawiły na dywersyfikację – specjalizację lokalnej gospodarki, współpracę z inwestorami zagranicznymi, wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Dziś Zachodniopomorskie może pochwalić się jedną z najwyższych w kraju liczbą małych i średnich przedsiębiorstw na 10 tys. mieszkańców.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi
Biznes
Mobilizacja przed aukcją 5G
Biznes
Spóźniony rachunek za telefon. Nawet 14,5 mln zł zaległości