Materiał przygotowany przez Veolia Polska
Na całym świecie sektor rozwija się w dynamicznym tempie, a jego potencjał jest doceniany również na rynku krajowym. W przyszłości biometan może stać się jednym z kluczowych źródeł energii w Polsce, co będzie miało znaczący wpływ na sektor energetyczny, ciepłowniczy, rolniczy i transportowy.
Biometan jest zdekarbonizowanym gazem odnawialnym wytwarzanym m.in. w procesach „oczyszczania” biogazu. Paliwo to jest uznawane za jedno z najważniejszych źródeł OZE w kontekście założeń procesu dekarbonizacji energetyki. Do jego produkcji wykorzystywane są „zielone odpady”, czyli substraty. Należą do nich osady ściekowe powstające w oczyszczalniach ścieków oraz różnego rodzaju odpady m.in. pochodzenia rolnego, z produkcji mięsnej i rybnej, z przetwórstwa owocowego i warzywnego, z gospodarstw domowych oraz organiczne odpady przemysłowe. Jako produkt uboczny powstaje poferment, który jest stosowany w rolnictwie jako nawóz.
Potencjał biometanu
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA – International Energy Agency), w raporcie z marca 2020 roku „branża biometanu wzbudza coraz większe zainteresowanie ze względu na swój potencjał dostarczania energii do szerokiego grona odbiorców końcowych, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury”. Kluczowym regionem stawiającym na rozwój tej gałęzi energetyki jest Europa, na terenie której w 2022 roku funkcjonowało około 1200 instalacji (z czego 477 we Francji, 238 w Niemczech, 117 w Wielkiej Brytanii i 72 w Szwecji). Tu warto podkreślić, że tylko w 2021 roku Francja będąca niekwestionowanym liderem w zakresie inwestycji w biometan oddała do użytku ponad 120 instalacji, co obecnie stanowi ok. 10 proc. wszystkich instalacji w całej Europie.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA – European Biogas Association) w 2020 roku produkcja biometanu w Europie wyniosła 31 TWh lub 2,9 mld m sześc. W 2021 roku liczba ta wzrosła do 37 TWh lub 3,5 mld m sześc. (wzrost o ok. 20 proc.). Dlaczego w ostatnim czasie rośnie popularność tego paliwa i jaka jest jego rola w procesie transformacji energetycznej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Przede wszystkim biometan jako neutralne pod względem klimatu paliwo gazowe pozwoli na realizację celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej w obszarze redukcji emisji CO2. Warto także zwrócić uwagę na rolę tego paliwa w obszarze wdrażania idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystanie osadów ściekowych, resztek roślinnych i odpadów pozwierzęcych perfekcyjnie wpisuje się w model ekonomii cyrkularnej.