Anna Wojda: Kłopoty w firmie - czas odważnych decyzji

Gdy w firmie zaczyna się źle dziać, nie wystarczy zlecić szczegółowych analiz, by określić obszary, które wymagają uzdrowienia. Trzeba umieć stawić problemom czoła i nie bać się stawiać kropki nad i.

Publikacja: 28.02.2023 11:56

Anna Wojda: Kłopoty w firmie - czas odważnych decyzji

Foto: Adobe Stock

Najpierw pandemia Covid-19, potem wojna w Ukrainie i rosnące stopy procentowe spowodowały, że wielu przedsiębiorców popadło w tarapaty finansowe i coraz częściej widzi przyszłość w czarnych kolorach. I choć w przeróżnych poradnikach czy innych publikacjach możemy przeczytać, że restrukturyzacja jest szansą dla takich przedsiębiorców, nie zawsze wystarczająco mocno wybrzmiewa, że owszem, jest, jeśli będą działali szybko, odważnie i z pomocą prawdziwych profesjonalistów. Takich, którzy nie tylko znają przepisy i mechanizmy działania poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych, ale przede wszystkim takich, którzy nie boją się niestandardowych rozwiązań.

Odwaga to cecha konieczna nie tylko u doradcy restrukturyzacyjnego. Musi mieć ją przede wszystkim sam przedsiębiorca. Nie może bać się mówić prawdy. Zatajenie przeróżnych, ważnych z perspektywy restrukturyzacji informacji może tylko pogorszyć i tak już trudną sytuację. Tłumaczenie, że nie powiedzieliśmy wszystkiego ze strachu, nie pomoże ani nam, ani naszej firmie.

Czytaj więcej

Restrukturyzacja szansą na uratowanie zadłużonego gospodarstwa

Przedsiębiorca musi mieć też odwagę, by zaproponować wierzycielom rozwiązania, które niekoniecznie się im spodobają. Jeśli jednak sam nie będzie przekonany do nich, jak ma przekonać drugą stronę? Dlatego konieczna jest odwaga. Nie warto czekać, aż sytuacja się na tyle skomplikuje, że sprawa trafi do sądu. Wtedy dużo trudniej znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie – jeśli w ogóle w przypadku restrukturyzacji o takim można mówić. W końcu przedsiębiorcy zależy na tym, by dalej prowadzić firmę. A to powinno być też ważne z perspektywy wierzycieli – dzięki temu wzrastają ich szanse na uzyskanie należnych im pieniędzy.

Restrukturyzacja służy oddłużeniu. Za jej sprawą właściciel firmy ma uniknąć upadłości. Dlatego musi nie tylko odpowiedzieć na pytanie, co się stało, że znalazł się w takiej trudnej sytuacji, ale też opracować plan, jak z niej wyjść. Dobra strategia w połączeniu z odwagą może zaowocować rozwiązaniem problemu.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach