Materiał powstał we współpracy z Dell Technologies

Dell Technologies mocno inwestuje w badania i rozwój. Latem firma sygnalizowała nową inwestycję w Polsce. Teraz jest już więcej szczegółów. Czy może pan o nich powiedzieć?

Oczywiście, ale zacznę od szerszego kontekstu obecności Della w Polsce. Biuro handlowe otworzyliśmy tu w 1992 roku, czyli sprzedajemy na polskim rynku już od 30 lat. Z kolei 15 lat temu, w 2007 roku, została otwarta nasza fabryka w Łodzi. Zaopatruje ona w nasze produkty klientów z regionu EMEA – Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Wytwarzamy tam zarówno sprzęt dla końcowego klienta indywidualnego i komercyjnego, np. komputery stacjonarne i serwery, jak też elementy infrastruktury IT.

Podczas pandemii kraje takie jak Malezja czy Meksyk nie zaliczyły segmentu produkcji IT do grona sektorów strategicznych dla gospodarki, które wówczas mogły kontynuować działalność. W Polsce tak właśnie się stało, w związku z czym nasza fabryka działała przez całą pandemię. W efekcie Polska stała się dla nas wtedy globalnym centrum wytwórczym, z którego mogliśmy dostarczać produkty na rynki USA, Ameryki Łacińskiej i częściowo także Azji. Była więc dla nas kluczową lokalizacją w skali operacji globalnych. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu rządowi za wskazanie technologii jako branży strategicznej i za wsparcie. Ale muszę także ogromnie podziękować naszemu zespołowi w Łodzi, który pracował przez całą pandemię, utrzymując produkcję. Oczywiście dbaliśmy o naszych pracowników, o to, by byli bezpieczni. To był z ich strony ogromny wysiłek, by przejąć realizację produkcji z innych fabryk na świecie, stosując jednocześnie odpowiednie środki ochronne. Mogliśmy więc nadal dostarczać naszym klientom m.in. z sektora ochrony zdrowia czy edukacji technologie niezbędne dla ich działalności, m.in. systemy do nauki zdalnej.

2022 r. jest dla was rokiem rocznic.

Tak, jest szczególny: obchodzimy 30-lecie obecności w Polsce, 15-lecie produkcji w Polsce i w tym roku ogłosiliśmy stworzenie centrum R&D, które będzie się zajmować rozwojem oprogramowania. Trwa rekrutacja pracowników. Już mamy zespół ponad 90 osób, podpisaliśmy kontrakty z kolejnymi ok. 120. Docelowo, w pierwszym etapie istnienia centrum zatrudnienie w nim znajdzie ponad 350 specjalistów od oprogramowania.

Przyjęliśmy podejście, w którym nie mamy fizycznej siedziby dla tego centrum. Chcemy przyciągnąć talenty z całej Polski, dlatego proponujemy w pełni zdalny model pracy. Szczególny nacisk przy tworzeniu zespołu centrum kładziemy też na równowagę płci. Na dziś wśród specjalistów od oprogramowania mamy 25 proc. kobiet – to o wiele więcej od standardu w branży, od tego, co prezentują inni w naszym sektorze. Szefową centrum jest także kobieta.

Dlaczego zdecydowaliście się ulokować nowe centrum R&D właśnie w Polsce?

Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru była duża dostępność utalentowanych, wysokokwalifikowanych pracowników. Wierzymy w to, że jest to dobre miejsce, by przyciągnąć software deweloperów i że uda nam się to zrobić dość szybko. Nie bez znaczenia jest też to, że technologie, jakie będą opracowywane w Polsce należą do najnowocześniejszych i najbardziej przełomowych na świecie. Tu tworzymy przyszłość IT.

Dodam, że przygotowując nasze nowe centrum braliśmy pod uwagę pięć czy sześć lokalizacji. Przy decyzji o inwestowaniu bierzemy pod uwagę różne wskaźniki dotyczące danej lokalizacji, m.in. kryterium łatwości w prowadzeniu biznesu, które jest przedmiotem wielu rankingów. Dziś obserwujemy, że pozycja Polski w tych zestawieniach od kilku lat słabnie i muszę przyznać, że jest to dla nas odczuwalne. Ostatecznie, o lokalizacji naszego centrum przesądziły łącznie inne kryteria, ale myślę, że istotne jest by działania rządu i podległych mu instytucji zmierzały do usuwania przeszkód w prowadzeniu biznesu w Polsce.

Ile takich centrów ma na świecie Dell?

W skali globalnej to będzie nasze dziesiąte centrum tego typu, a w regionie EMEA trzecie. W Europie, nasze centra działają w Irlandii i Izraelu.

Jaka będzie rola polskiego centrum na mapie operacji Della?

Będzie się ono zajmowało tworzeniem oprogramowania. Może się wydawać, że Dell jest firmą w naturalny sposób kojarzoną raczej ze sprzętem niż z oprogramowaniem. Natomiast w rzeczywistości 80 proc. naszych inżynierów R&D to specjaliści, którzy tworzą oprogramowanie do naszych systemów. Jest to obecnie bardzo istotna część tworzenia nowych produktów. To software odpowiada za cechy i funkcjonalność urządzeń czy ich efektywność energetyczną. Jednym z przykładów jest tworzenie oprogramowania do naszych systemów pamięci masowych. I to właśnie w tego typu oprogramowaniu leży przewaga konkurencyjna jednej firmy nad drugą. To właśnie software stanowi o wartości danego produktu.

Dlaczego Polska jest tak ważna w globalnej skali operacji firmy?

Ma tu znaczenie np. lokalizacja w samym środku Europy, na skrzyżowaniu szlaków północ-południe i wschód-zachód. To był jeden z powodów, dla którego wybraliśmy Łódź na miejsce budowy fabryki. Jest tam połączenie kolejowe z Chinami. Tory dochodzą niemalże pod same jej drzwi. Choć pociągi jadą dwa tygodnie, to jest to o wiele szybsza droga niż morska i o wiele tańsza niż lotnicza.

Analizujemy w tej chwili opcje lokalizacyjne dla naszego nowego hubu logistycznego dla Europy. Jedną z możliwości, z powodu centralnego położenia w Europie, jest właśnie Polska, może nawet sąsiedztwo naszej łódzkiej fabryki.

Po drugie, Polska jest dużą i silną gospodarką, która rośnie nieprzerwanie od wejścia do UE w 2004 r. Dysponuje stosunkowo młodą, świetnie wykształconą populacją. Jest to więc świetne miejsce do lokowania projektów związanych z tworzeniem oprogramowania, do znajdowania i zatrudniania talentów.

I po trzecie, wracając do łatwości prowadzenia biznesu. Jesteśmy tu obecni od dawna i nasza pozycja na krajowym rynku jest silna.

Wróćmy do tematu działalności Della w Polsce. Jak przebiega rozwój operacji firmy w naszym kraju?

Kiedy patrzymy na dane niezależnych firm analitycznych, takich jak IDC czy Gartner, widzimy, że Dell z sukcesem stale rozwija się w Polsce. Jest to widoczne także w wynikach naszej firmy na przestrzeni ostatnich lat. Można zauważyć bardzo mocny wzrost w okresie pandemicznym. Gdy spojrzymy na globalne poziomy wzrostu biznesu to rezultaty w Polsce były co najmniej tak samo dobre albo nawet lepsze.

W trakcie obecności w Polsce inwestujemy w ludzi i w nasz ekosystem. Inwestujemy w nasz zespół, w specjalistyczną sprzedaż i dbamy o rozwój kompetencji naszych sprzedawców. Ale najważniejsza jest nasza sieć partnerska, to drugi filar naszej działalności, w którego rozwój i kompetencje także mocno inwestujemy. Mamy kompleksowy program partnerski, który dokładnie określa, do jakich projektów mają specjalizacje poszczególne podmioty, z którymi współpracujemy. Tworzymy rozwiązania OEM, które zawierają elementy nasze i naszych partnerów i wspólnie stanowią kompleksową ofertę. Przykładem są np. systemy do monitoringu w ramach smart city. My dostarczamy część rozwiązań, ale nie oferujemy np. kamer, dlatego mamy partnera, który właśnie je dostarcza.

Jaki rodzaj rozwiązań oferuje Dell?

Jako firma mamy bardzo szerokie portfolio produktów. Oferujemy rozwiązania dla klientów końcowych, takie jak laptopy, komputery stacjonarne, monitory, peryferia – wszystko, co jest związane ze sprzętem dla użytkownika końcowego. Mamy wszelkie rozwiązania potrzebne do pracy zdalnej i hybrydowej. Mamy wreszcie kompleksowe rozwiązania infrastrukturalne – czyli wszystko, co się wiąże się z tworzeniem całej architektury dla przedsiębiorstw i wspierania ich w transformacji cyfrowej – dotyczące modernizacji infrastruktury, tworzenia aplikacji, zarządzania danymi, cyberbezpieczeństwa czy korzystania z chmury. To dwa główne filary Della. Nasze nowe obszary inwestycji to rozwiązania związane z tzw. brzegiem sieci. To np. wszelkie czujniki czy urządzenia, które mają kontakt ze światem, może to być czujnik w klimatyzacji, na taśmie produkcyjnej czy nawet telefon komórkowy. Rozwijamy tu rozwiązania związane z przetwarzaniem danych, telekomunikacją i 5G. We wszystkich segmentach naszej działalności mamy bardzo mocną pozycję globalną. Jesteśmy w nich światowym liderem lub wiceliderem.

Materiał powstał we współpracy z Dell Technologies