Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim

– Jesteśmy liderem odnawialnych źródeł energii, świetnie rozwijają się u nas branża IT czy przemysły kreatywne, dzięki designowi możemy przebijać szklane sufity – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, otwierając Design – najważniejszą w regionie imprezę poświęconą wzornictwu.

Konferencję zorganizował samorząd województwa, by wspierać branżę kreatywną. To jedna z branży przyszłości, którą chce rozwijać Zachodniopomorskie. Dlatego w imprezie wzięła udział szczecińska Wasted Couture, która pokazała efekty mentoringu, który firma otrzymała dzięki programowi samorządowego wsparcia. Program mentorski jest prawdopodobnie pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce. Zarząd województwa chciał w ten sposób ułatwić rozwój regionalnym firmom z branży designu i ułatwić im dostęp do najlepszych wzorców. Zakłada on współpracę lokalnych firm z uznanymi gwiazdami, które ich szkolą.

W tegorocznej edycji wzięła udział kostiumografka Katarzyna Konieczka, znana z projektów dla Lady Gagi czy Fergie, która współpracowała z Wasted Couture, projektującą stroje postapokaliptyczne. Zadaniem mentorki była analiza funkcjonowania firmy oraz wskazanie potencjalnych rozwiązań problemów, możliwych kierunków rozwoju w branży, a także pomoc w nawiązaniu kontaktów biznesowych.

W konferencji wzięło udział wielu projektantów uznanych nie tylko w Polsce, lecz i za granicą

W konferencji wzięło udział wielu projektantów uznanych nie tylko w Polsce, lecz i za granicą

materiały prasowe

– Rozmowy dały nam mnóstwo odkryć – mówiła Viola Warych, CEO w Wasted Couture. – Dzięki Kasi mamy nowe spojrzenie na naszą firmę. Wypunktowała to, czego nie widziałyśmy od wewnątrz. Wierzymy, że nasza marka zabłyśnie, będzie znana na całym świecie – mówi założycielka firmy. Współpraca tak zaiskrzyła, że firma wraz mentorką opracują wspólną kolekcję.

– Pracowaliśmy nad wieloma elementami, również nad tym, jak się wyróżnić. Nie wolno bać się romansu z popkulturą, dziecięcych pomysłów. Jeśli biznes wynika z marzenia, to trzeba jedną nogą być w piaskownicy – zaznaczyła Katarzyna Konieczka.

Gwiazdą konferencji Design był włoski innowator Carlo Ratti. Na co dzień wykładowca słynnej Massachusetts Institute of Technology i twórca ekspozycji na EXPO. Ratti jest uznawany za jedną z osób, które będą zmieniać świat. W swojej pracy zachęca do łączenia ekologii i natury z technologią i sztuczną inteligencją. Według niego projekty powinny wyprzedzać teraźniejszość. – Jeśli kopiujesz najlepsze przykłady, nie jesteś innowacyjny, kopiujesz przeszłość – podkreślał Ratti.

Do tworzenia produktów, które będą służyć przez wiele lat, zachęcał zachodniopomorskie firmy projektant Oskar Zięta, znany z autorskiej metody formowania stali ciśnieniem wewnętrznym. To także twórca tak znanych projektów, jak stołek PLOPP. Dla firm nowych w branży, stawiających pierwsze kroki, cenne mogły być też uwagi o przełamywaniu własnych kompleksów czy nieśmiałości, co mocno podkreślali projektanci mody Robert Kupisz i Gosia Baczyńska. Z kolei Ewa Bochen i Maciej Jelski, tworzący Kosmos Project, namawiali firmy korzystające ze wsparcia projektantów, by w pełni im zaufały.

Imprezie towarzyszył networking, rozmowy o możliwych nowych biznesach.Uczestnicy przyznawali, że otrzymali sporą dawkę inspiracji. Do budowania networkingu zachęcała ich ambasadorka konferencji i projektantka Joanna Jurga.

– Jeszcze kilkanaście lat temu Pomorze Zachodnie kojarzyło się ze wsteczną gospodarką. W tym roku otrzymaliśmy nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości, obok np. Barcelony. Idźmy tą drogą – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Władze regionu planują w ramach cyklu „Pomorze Zachodnie Innowacyjne/Kreatywne/Nowoczesne” kolejne programy mentorskie w branży zarządzania, marketingu i innowacji. To jedno z wielu działań, które wpiszą się w rok przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim w 2023 r.

Materiał powstał we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim