Rok po Brexicie – które przepisy mają zastosowanie?

Wybór jurysdykcji na linii Polska-UK regulują teraz przepisy umów międzynarodowych i prawa krajowego obu państw, a powoływanie się na przepisy unijne w postępowaniach sądowych wszczętych przed sądami angielskimi po 31 grudnia 2020 r. nie jest co do zasady możliwe.

Publikacja: 24.11.2022 22:09

Rok po Brexicie – które przepisy mają zastosowanie?

Foto: Adobe Stock

Minął już ponad rok od zakończenia tzw. okresu przejściowego, podczas którego w stosunkach pomiędzy Wielką Brytanią a państwami Unii Europejskiej w dalszym ciągu obowiązywały przepisy rozporządzeń unijnych mających zastosowanie do międzynarodowego uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych. Do czasu Brexitu, Londyn bez wątpienia był jednym z wiodących ośrodków międzynarodowych w zakresie zarówno postępowań arbitrażowych, jak i sądowych. Czy opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur europejskich i zmiany z tym związane spowodowały, że Londyn utracił swoją pozycję?

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków