Gwałtowanie rośnie liczba cyberataków w Polsce. Z danych przedstawionych przez ekspertów Check Point wynika, że aktywność hakerów wzrosła zaraz po agresji na Ukrainę, ale apogeum osiągnęła po wakacjach. Śmiało dziś można powiedzieć, że jesteśmy głównym celem hakerów w Unii Europejskiej.

Narażona jest nie tylko infrastruktura krytyczna, instytucje państwowe, ale także przedsiębiorcy, którzy z tego tytułu mogą ponosić ciężkie straty.

Atak na przedsiębiorstwo oznacza bowiem nie tylko straty finansowe, przestoje, wyciek danych, ale często utratę wiarygodności biznesowej u partnerów biznesowych i kontrahentów. Nie mówiąc już o groźbie szantażu ze strony napastnika. Straty mogą być ogromne i warto się przed nimi zabezpieczyć, zanim mleko się wyleje.

Czytaj więcej

Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia

Dotychczas biznes był splątany siecią procedur i regulacji, które często były kosztowe i komplikowały prowadzenie działalności, a ich stosowanie wymuszała nie zawsze przyjazna administracja i urzędnicy. Z nowymi technologiami jest inaczej. Stały się nieodłącznym elementem życia w każdym jego wymiarze, również biznesowym, i to się już raczej nie zmieni. Ta wrażliwa sfera musi być traktowana z największą uwagą i starannie chroniona. Tak, aby to, co jest cywilizacyjną zdobyczą, co ma ułatwiać prowadzenie przedsiębiorstwa, nie obróciło się przeciwko nam.

Warto zatem uzbroić się w wiedzę, rozwiązania i procedury, które pozwolą szybko reagować na zagrożenia, ale również gdy do ataku już dojdzie, by minimalizować stary.

Ta świadomość w biznesie powinna być tak powszechna, jak świadomość ochrony danych osobowych. Koszty niewiedzy mogą być bowiem ogromne. Gdy coś, co wydaje się tylko scenariuszem z sensacyjnego filmu, staje się rzeczywistością.

Zapraszam do najnowszego numeru poradnika „Biznes: Bezpieczna firma”.

Czytaj więcej

Renoma spółki: czym jest i jak ją chronić