Materiał powstał we współpracy z Fundacją Adamed

Zdolni i ambitni młodzi ludzie, z pasją do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych, spotkali się na obozie naukowym organizowanym już po raz ósmy przez Fundację Adamed. Obóz to część programu stypendialnego przeznaczonego dla młodzieży mającej od 14 do 19 lat. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń 50 młodych zdolnych fascynatów nauką mogło wziąć udział w obozie. Pierwszym etapem programu była gra rekrutacyjna, ostatnim jest wyłonienie trzech stypendystów.

Przygodę z programem można rozpocząć w dowolnym miejscu, wystarczy tylko dostęp do internetu i odrobina ciekawości. Pierwszy etap to gra naukowa, która weryfikuje zarówno wiedzę, jak i umiejętność jej praktycznego wykorzystania.

Oczywiście co roku gra jest inna, to nie tylko element rekrutacji, ale chcemy zainteresować uczestników nowymi zagadnieniami. W ubiegłym roku bohaterem gry był Stanisław Lem, więc była to niejako podróż w czasoprzestrzeni – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Osoby z najlepszymi wynikami w grze zostają zaproszone do przesłania aplikacji składającej się m.in. z listu motywacyjnego, ocen ze świadectwa szkolnego oraz referencji wystawionych przez szkołę. Na podstawie przesłanych dokumentów organizatorzy programu zapraszają wybrane grono uczestników na indywidualne spotkania z członkami Rady Naukowej. Podczas rozmów z kandydatami członkowie komisji rekrutacyjnej weryfikują wiedzę, umiejętności i zaangażowanie młodych naukowców.

Osoby, które pomyślnie przejdą przez wszystkie etapy rekrutacji, uczestniczą w innowacyjnym obozie naukowym, na którym spotyka się najzdolniejsza młodzież w kraju. Zajęcia prowadzone są w czterech grupach tematycznych: medycyna i nauki medyczne, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. To dwa tygodnie wypełnione zajęciami praktycznymi, wykładami, a także licznymi wycieczkami i aktywnościami pozanaukowymi.

Na obozie spotykają się osoby o wspólnych, nierzadko bardzo specjalistycznych zainteresowaniach, na co dzień rozdzielone setkami kilometrów. Podczas obozu młodzież może skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Rozwijać własne pasje pod skrzydłami doświadczonych praktyków i cenionych naukowców. Wykłady prowadzą wykładowcy najlepszych uczelni w Polsce i na świecie. A wychowawcami na obozie są absolwenci poprzednich edycji programu.

Widzimy, jak z roku na rok rośnie zainteresowanie młodych ludzi naukami ścisłymi. Wzrasta ich wiedza, doświadczenie i ciekawość świata, a co za tym idzie – oczekiwania względem obozu. Co skłania oczywiście naszych wykładowców do modyfikacji programu obozu.

Po obozie zostanie wyłonionych dziesięciu laureatów, którzy pod opieką mentorów będą uczestniczyli w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju. Po roku konsultacji troje z laureatów będzie miało szansę na otrzymanie stypendium naukowego na dalszy rozwój i realizację marzeń naukowych.

– Grono absolwentów naszego programu liczy już 400 osób – przyznaje Martyna Strupczewska. Ich historie to dla nas dowód, że program jest potrzebny i świetnie wypełnia swoje zadanie.

– Fundatorem fundacji jest firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed Pharma, która doskonale wie, jak ważny jest kapitał społeczny w postaci naprawdę wysokiej klasy specjalistów – dodaje Martyna Strupczewska. Nauka jest wszędzie i ma bardzo duży wpływ na jakość życia całego społeczeństwa.

Opinie uczestników obozu

Anastazja Lisek, uczestniczka programu ADAMED SmartUP:

Szkolny system edukacji w szczególności w czasie pandemii nie dawał możliwości nabywania doświadczenia naukowego, którego bardzo mi brakowało, obóz to opcja, która daje coś więcej niż czytanie podręcznika czy wkuwanie na pamięć. Obóz to wiele możliwości. Dla mnie jest niezwykle piękne i ważne to, że każdy ma inne horyzonty i spojrzenie. Możemy wymienić się doświadczeniami: o programach naukowych, stypendiach czy nawet wolontariacie. Zestawienie i połączenie tego wszystkiego ze sobą jest takie niespotykane, ponieważ na co dzień żyjemy w bardzo mieszanym środowisku, gdzie zdarzają się osoby, które są bardzo ambitne, ale są to jednak jednostki. Na obozie mamy te jednostki zgromadzone w całość. Kiedy jesteśmy razem, możemy stworzyć coś zupełnie innego. Na jednej płaszczyźnie znajduje się grupa ciekawych świata ludzi o bardzo różnorakich zainteresowaniach.

Jakub Borowicz, uczestnik programu ADAMED SmartUP:

O projekcie słyszałem już parę lat wcześniej, ale dopiero w tym roku za namową mojej dziewczyny postanowiłem aplikować. Moje wyobrażenie o obozie okazało się błędne. Spodziewałem się spotkać tak zwanych nerdów, którzy siedzą z nosem w książkach, ale są tu naprawdę, mówiąc kolokwialnie, spoko osoby, z którymi można porozmawiać w zasadzie na każdy temat.

Bardzo ważną rzeczą, którą możemy tutaj zyskać, są kontakty w świecie naukowym i nie tylko, które dają nam bardzo duże możliwości rozwoju. I ja na to liczę, że gdzieś tam po tym obozie będę mógł się skontaktować z kimś, kto mi pomoże.

Człowiek inteligentny będzie się interesował wszystkim i to nie zależy od tego, czy to jest chemia, biologia czy matematyka, jeżeli zostanie mu dobrze podana wiedza, po prostu ją łyknie, takim miejscem jest właśnie ten obóz.

Krystian Skowron, uczestnik programu ADAMED SmartUP:

Trudno mi wskazać konkretne zajęcia, które najbardziej mnie zainteresowały, gdyż moim zdaniem obóz to całość. Zajęcia stricte naukowe są bardzo ciekawe i rozwojowe, a także praktyczne. Obóz to szereg zajęć fakultatywnych, które dodatkowo rozwijają nasze horyzonty. Na obozie mogliśmy dowiedzieć się na przykład, że studiowanie za granicą nie jest dla nas nieosiągalne. Każdy jest w stanie to zrobić, gdyż nie jest to supertrudne. Jesteśmy sami w stanie podołać zagwozdkom systemów rekrutacji w różnych krajach i naprawdę da się to zrobić. Dla mnie wartością dodaną na obozie jest fakt, że wychowawcami są uczestnicy poprzednich edycji, który dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Zawsze służą radą i pomocą. Wartość naukowa tego obozu to niejedyna rzecz, którą z niego wyniesiemy. Ważne są kontakty, zawarte przyjaźnie, które na pewno będą procentowały w przyszłych latach.

Materiał powstał we współpracy z Fundacją Adamed