Materiał powstał we współpracy z P&G

Podczas dorocznej konferencji organizowanej przez Perspektywy „Woman in Tech” firma zadeklarowała, że nie tylko chętnie zatrudnia kobiety-inżynierów, ale też wie, jak to robić, by spełniać ich oczekiwania i przyczyniać się do rozwoju organizacji. P&G umieściła w Polsce swój drugi co do wielkości w świecie dział IT. I wprowadza zasadę równego – 50/50 – udziału obu płci na wszelkich stopniach zarządzania, tworząc wszystkim warunki do takiej samej pracy, rozwoju i wynagrodzenia.

W dobie powszechnych zagrożeń zdrowotnych czy dotyczących bezpieczeństwa i klimatu najlepsi specjaliści poszukują firm, które zapewnią ich pracy dodatkowy wymiar – globalną odpowiedzialność. – Szczególnie dotyczy to kobiet, które wchodząc w życie zawodowe, poszukują odpowiedzi na wiele kwestii, m.in. na pytanie „jak mogę wpłynąć na przemianę gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju” – uważa reprezentująca firmę podczas konferencji Magdalena Zawadzka-Kiczko, ESG Data & Systems Senior Director w Procter & Gamble. I dodaje: – Jedną z głównych ścieżek naszych badań jest dokładna analiza całego cyklu życiowego danego produktu i identyfikowanie obszarów, w których jego oddziaływanie na środowisko jest największe. To wymaga przetworzenia ogromnej liczby danych, ale przynosi wymierne efekty. W przypadku pieluszek jednorazowych okazało się, że największy wpływ na środowisko powstaje na etapie pozyskiwania materiałów do ich produkcji. Zmniejszyliśmy więc ich grubość, zachowując jednocześnie chłonność, co pomogło nam zmniejszyć ten wpływ i zmniejszyć uwalnianie CO2 do atmosfery o  milion ton. Jak wynika z analizy danych, w przypadku środków piorących największe oddziaływanie ma moment korzystania z nich – ponieważ to podgrzewanie wody zużywa najwięcej energii. Co zrobiliśmy? Wprowadziliśmy innowacje w naszym produkcie, które pozwoliły dawać ten sam efekt przy niższej temperaturze prania. To kolosalna różnica w produkcji CO2.

Przykłady takich działań dotyczą także opakowań, logistyki, recyklingu. A wszystko to rodzi się w IT – miejscu dla kobiet, którym P&G chce pomóc w rozwoju osobistym i karierze. Nie ma wątpliwości, że działy IT mają ogromny wpływ na działania firm na rzecz zrównoważonego rozwoju. Daje to więc możliwość kobietom-inżynierkom współtworzenia projektów, które mają realny wpływ na środowisko.

Materiał powstał we współpracy z P&G