Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Objęcie określonych podmiotów albo działalności sankcjami może powodować konsekwencje dla umów już zawartych albo takich, które dopiero mają zostać zawarte. Sankcje mogą uniemożliwić wykonanie umowy.

Publikacja: 24.03.2022 14:42

Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Sankcje gospodarcze (zwane też środkami ograniczającymi) to jeden z instrumentów oddziaływania państw lub organizacji międzynarodowych (UE, ONZ) na państwa i osoby, których działalność stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa.

Państwa w ramach sankcji wprowadzają określone ograniczenia w stosunku do podmiotów sankcjonowanych (np. zakaz wjazdu dla określonych osób albo zamrożenie majątku ulokowanego na terytorium tych państw), albo też wymagają od osób podlegających ich jurysdykcji, by zaprzestały albo ograniczyły współpracę z podmiotami sankcjonowanymi (np. zakaz eksportu konkretnych towarów do odbiorców z określonego państwa).

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara