Zmiany w planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami renta planistyczna należna będzie, co do zasady zawsze, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony. Wiele osób, często nieświadomych zmian planów, może być więc zmuszonych niespodziewanie zapłacić znaczące kwoty.

Publikacja: 24.02.2022 14:31

Zmiany w planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?

Foto: Adobe Stock

W styczniu 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („Ustawa”) („Projekt”). Mimo, że prace legislacyjne nad Projektem dopiero ruszają i na finalny kształt proponowanych zmian przyjdzie jeszcze poczekać, należy podjąć próbę analizy najważniejszych planowanych zmian w celu odpowiedzi na pytanie czy Projekt stanowi odpowiedź na pojawiające się w środowisku postulaty uporządkowania ładu planistycznego oraz określenia zasad lokalizacji nowych inwestycji, czy też może stanie się kolejną barierą utrudniającą prowadzenie inwestycji w Polsce.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe