Dotacja z tarczy 8.0 nie jest przychodem, ale wydatki są kosztem

Środki uzyskane z tarczy 8.0 nie stanowią przychodu podatkowego. Ale wydatki firmowe poniesione z tej dotacji, przedsiębiorca może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Publikacja: 23.09.2021 13:25

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Foto: AdobeStock

W myśl art. 15 zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (dalej specustawy o COVID-19) mali przedsiębiorcy i mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, której kwota dofinansowania wynosi 5 tys. zł. Przedsiębiorcom może wydawać się, iż jest to kolejna mikropożyczka, która mogła być zrealizowana przez nich w ramach pierwszych tarcz antykryzysowych, przyznawanych wiosną ubiegłego roku. Jednak wyżej wspomniana dotacja stanowi inną formę pomocy, niż mikropożyczka, a co za tym idzie – może zdecydowanie różnić się warunkami uzyskania, rozliczenia i wykorzystania przez przedsiębiorcę.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego