Nie wypominając już o ogromie pracy, którą trzeba wykonać na nowo. Gdy podczas wyjazdu służbowego firmowy laptop zostanie skradziony, czarny scenariusz ziści się w 100%. Ponadto wystarczy zostawić go na moment bez nadzoru, a może paść ofiarą ataku hakera, który w kilka sekund zainstaluje złośliwe oprogramowanie. W tym wypadku bezpieczeństwo sprzętu powinno być priorytetem, a już szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy ruch podróżnych jest szczególnie wzmożony. Wyjazd ze służbowym sprzętem nie musi jednak spędzać snu z powiek. Poniżej otrzymasz przewodnik z metodami, które skutecznie podniosą bezpieczeństwa. Jeśli je wdrożysz, bez obaw możesz ruszać w drogę.

Zabezpiecz się na drogę czyli must have podróżujących z firmowym laptopem

Silne hasło gwarancją bezpieczeństwa

Komputer firmowy w czasie podróży bezwzględnie musi być zabezpieczony silnym hasłem dostępu. Tylko w ten sposób w przypadku zgubienia lub kradzieży chronimy jego zawartość, którą często stanowią poufne informacje. Bez hasła niepowołane osoby mają ułatwione zadanie i mogą w ciągu kilku minut ukraść wrażliwe dane lub zainstalować złośliwe oprogramowanie. Musi być ono unikalne, skomplikowane i trudne, gdyż wtedy rośnie stopień ochrony przed złamaniem a poufne dane są bezpieczne. Warto ustawić także wygaszacz ekranu, który automatycznie zablokuje go hasłem np. 5 minutach nieaktywności. Zabezpieczenie laptopa silnym hasłem to obowiązek każdego pracownika, przebywającego zarówno w biurze jak i na wyjeździe.

Sprawdź czy masz zaktualizowany program antywirusowy

Każdy komputer firmowy powinien być zabezpieczony odpowiednim programem antywirusowym. Dzięki zaawansowanym aplikacjom ochroni go przed infekującymi wirusami i zapobiegnie utracie  ważnych danych i dokumentów. Wiele programów nadzoruje również bieżącą wymianę danych w sieci internetowej. W ten sposób ryzyko zagrożenia ze stron WWW jest minimalne. Narzędzie umożliwia również skanowanie całego systemu, dzięki któremu można zidentyfikować ukryte wirusy. Program samodzielnie pracuje w tle i nie wymaga naszego zaangażowania, nie spowalnia pracy sprzętu i jednocześnie cały czas monitoruje jego stan zabezpieczenia.

Zanim wyruszysz zaszyfruj dane na dysku

Zaszyfrowanie dysku wraz ze znajdującymi się na nim informacji skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa PC. Obecnie korzysta się głównie z szybkich dysków SSD, zatem zaszyfrowanie nośnika w całości nie wpływa znacząco na obniżenie wydajności i sprawności pracy.  W przypadku używania starego dysku HDD, lepszym rozwiązaniem będzie szyfrowanie tylko wybranej przestrzeni, czyli utworzeniu tzw. krypty, w której przechowuje się wybrane pliki i dokumenty. W przypadku zakupu nowego komputera, zaszyfrowanie danych na dysku jest czynnością obowiązkową.

Przed podróżą twórz kopie zapasowe – backup danych

W przypadku kradzieży lub zgubienia firmowego laptopa, wszystkie znajdujące się w nim poufne    dane przepadają bezpowrotnie. W tym wypadku jednym sposobem zabezpieczenia jest stworzenie kopii zapasowych, tzw. backupu, dzięki któremu można natychmiastowo je przywrócić. Istnieje również opcja, że będzie ona tworzyła się sama, na zasadzie zautomatyzowanej funkcji. Wówczas mamy gwarancję, iż w razie niespodziewanej awarii pliki są zabezpieczone. Ważną kwestią jest także miejsce umieszczania kopii. Dyski zewnętrzne są zbyt ryzykowne, więc najlepiej skorzystać z zapisu w chmurze, czyli zewnętrznych serwerach, umieszczonych w kilku lokalizacjach. W razie awarii jednego serwera, dane są zabezpieczone, ponieważ można przywrócić je za pomocą serwera zapasowego. Ponadto nie warto tworzyć kopii zapasowej całego systemu, a jedynie poszczególnych plików lub folderów. Backup powinien być wykonywany regularnie, a już na pewno przed udaniem się w służbowy wyjazd. Tylko wtedy ważne pliki przechowywane są w bezpiecznym miejscu.

Zablokuj porty USB, nie wiadomo kto będzie towarzyszem podróży

Pomimo iż nośniki podłączane do portów USB ułatwiają codzienną pracę, stanowią również spore zagrożenie. Szybko i łatwo można wynieść na nich poufne informacje, jak również zarazić system wirusem. Przed podróżą służbową warto całkowicie wyłączyć porty, gdyż tylko w ten sposób można uchronić system przed niespodziewaną ingerencją osób niepowołanych.  

U

żywaj prywatnej sieci VPN

VPN (Virtual Private Network) to prywatna, wirtualna sieć z którą nie można połączyć się z zewnątrz kablem. Dostęp do niej jest zawsze jest ograniczony i moderowany, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników podczas wspólnej pracy. Sieć VPN musi być stworzona wewnątrz struktury firmy, po czym pracownicy otrzymują do niej dostęp. Dzięki temu, przebywając na wyjeździe służbowym po połączeniu z internetem można swobodnie z niej korzystać i podglądać wszystkie pliki. Połączenie następuje zawsze przez zabezpieczony i zaszyfrowany tunel, a lokalizacja jest chroniona. To idealny sposób na przeglądanie storn internetowych, a także ochrona podczas korzystania z darmowych sieci Wi-FI. Używanie VPN jest bardzo korzystne, gdyż zyskuje się gwarancję prywatności oraz bezpieczny i nieograniczony dostęp do firmowych zasobów z każdego miejsca na świecie. Warto w tym miejscu zarekomendować oprogramowanie AVG Secure VPN, który zainstalować można na pięciu urządzeniach jednocześnie: iOS, Windows, Android, macOS. Wystarczy pobrać, a potem nawiązać bezpieczne połączenie za pomocą jednego kliknięcia. Przeglądanie Internetu czy płatności online są ukryte i w pełni bezpieczne, niezależnie od sieci Wi-Fi. Szyfrowane połączenie powoduje całkowitą niewidoczność aktywności online, co uniemożliwia działania hakerów lub innych niepowołanych osób. 100% bezpieczeństwa. Program obsługuje transmisje strumieniowe w ponad pięćdziesięciu lokalizacjach, a dedykowane serwery streamingowe umożliwiają oglądnie ulubionych programów podczas każdej służbowej podróży. Warto dodać, iż AVG Secure VPN można wypróbować bez ryzyka. W razie niezadowolenia klienta posiada 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

 

Skorzystaj z dodatkowych możliwości chroniących laptop w podróży 

Kensington lock

- zabezpiecz komputer linką

Kensington lock jest blokadą zabezpieczającą sprzęt przed kradzieżą za pomocą stalowej linki, która łączy laptopa z powierzchnią stałą. Urządzenie chroni przed łatwą kradzieżą, np. ze stolika na lotnisku lub w innych miejscach publicznych. Dodatkowo może być wyposażone w kłódkę z kluczykiem czy zamek szyfrowy. Oczywiście kluczyki blokujące należy bezwzględnie nosić przy sobie, zaś szyfr – podobnie jak hasło – powinno być maksymalnie skomplikowane oraz zmieniane co jakiś czas. Rozwiązanie to odstrasza potencjalnych złodziei, łakomych cudzych sprzętów. Kensington lock można zastosować we wszystkich urządzeniach które posiadają wbudowane gniazdo K-slot. Stalową linkę trudno przeciąć lub wyrwać bez odpowiednich narzędzi, jednak nigdy nie wiadomo kto będzie współtowarzyszem podróży. Najlepiej więc zachować rozwagę i nie zostawiać laptopa w miejscu publicznym bez opieki. Urządzenie to jest skutecznym zabezpieczeniem, które chroni sprzęt przed kradzieżą oraz zrzuceniem ze stolika. Warto rozważyć jego zakup.

Torba do zadań specjalnych

Udając się w podroż służbową warto zainwestować i zaopatrzyć się w specjalną torbę lub plecak na notebooka. Zazwyczaj są wykonane z mocnego i wytrzymałego materiału, odpornego na rozcięcia oraz mają dodatkowe zabezpieczenia. Nierzadko zawierają też dodatki jak np. pokrowiec dzięki któremu urządzenie nie porysuje się w trakcie transportu. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie laptopa, najlepiej w pionie, by podczas transportu ulegał jak najmniejszym drganiom. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko uszkodzenia matrycy czy dysku twardego. Sama torba powinna być unieruchomiona, np. na półce w pociągu lub w samolocie czy w bagażniku samochodu. Zawartość komputera firmowego powinna być ściśle chroniona, gdyż jest zawiera wiele poufnych danych, których wyciek może grozić katastrofą. Nie wspominając już o tym, że sam sprzęt jest nie lada gratką dla złodziei. Tłok w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach i lotniskach – szczególnie w okresie wakacyjnym – sprzyja sytuacjom, w którym PC może zostać zgubiony lub skradziony. Tym bardziej warto wyczulić swoją uwagę i przenosić go w specjalnej torbie lub plecaku,  które utrudnią zadanie potencjalnym handlarzom elektroniką. 

Pamiętaj o wyłączeniu sprzętu. Unikaj jego przegrzania

Podczas transportu komputer zawsze powinien być całkowicie wyłączony (nie mylić z hibernacją lub uśpieniem). Tylko wtedy nie jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. podczas nagłego, gwałtownego przenoszenia. Przebywając na delegacji, zawsze należy pamiętać o wyłączeniu go po wyjściu z pokoju hotelowego (często odwiedza go ekipa sprzątająca). Można w tym celu użyć skrótu klawiszowego WINDOWS + L. Istotną kwestią jest także wysoka temperatura, będąca ogromnym wrogiem laptopów. Podczas podróży w torbie wytwarza się gorąco, zatem nie może być uruchomiony. Z kolei bateria nigdy nie powinna być pozostawiona w cieple, np. w zamkniętym samochodzie lub w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Duża temperatura jest dla niej zabójcza, z pewnością szybko zakończy jej żywotność. Aby chronić ekran i klawiaturę, pokrywa notebooka powinna zawsze być zamknięta. Warto też odłączyć wszystkie kable, słuchawki czy nośniki USB, dla bezpieczeństwa sprzętu. Niezależnie od ilości kilometrów do pokonania, należy trzymać sprzęt przy sobie i zabezpieczyć go na wszelkie możliwe sposoby. W końcu jest źródłem cennych informacji które należy chronić.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Każdy pracownik podróżujący z firmowym  komputerem bierze za niego odpowiedzialność. W razie utraty lub zniszczenia koszty naprawy czy odkupienia trzeba ponieść z własnej kieszeni. Dlatego warto (we własnym zakresie lub w porozumieniu z pracodawcą) wykupić dodatkowe ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, dzięki któremu można liczyć na odszkodowanie. Najczęściej ubezpieczenie sprzętu znajdującego się poza firmą dotyczy powyższych sytuacji  jednak warto mieć na uwadze, iż istnieje szereg zdarzeń za które ubezpieczyciel nie chce brać odpowiedzialności, np. uszkodzenie z własnej winy, wiek sprzętu, wielkość szkody. Oczywiście sam sprzęt nie jest tak bardzo istotny jak dane znajdujące się na dyskach. Ubezpieczenie często obejmuje także wypłatę odszkodowania za stratę danych, lecz zazwyczaj proceder obostrzony jest konkretnymi warunkami. Najczęściej instytucje finansowe wymagają systematycznej archiwizacji wszystkich danych na przenośnych nośnikach, w określonych odstępach czasu. W przypadku zniszczenia laptopa, pokrywają tylko koszty za dane, które zostały zgromadzone od momentu ostatniej archiwizacji. Pomimo ograniczonego zakresu odnośnie ubezpieczenia sprzętu, warto   zainwestować w polisę.

Zawsze na oku. Systemy śledzące lokalizację laptopa

Co zrobić gdy dojdzie do najgorszego i firmowy laptop zostanie skradziony luz zagubiony? Zadbać aby przed wyjazdem zainstalować na nim aplikację śledzącą Prey Project. To system system umożliwiający śledzenie położenie laptopa, blokowanie go, włączanie alarmu, wysyłanie wiadomości a także wymazywanie zdalnie z jego pamięci cenne dane. Generalnie pomoże odzyskać skradzione urządzenie. Prey Project jest narzędziem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Z jego pomocą można sprawdzić na mapie lokalizację notebooka. Musi jednak zawczasu  zostać na nim zainstalowany. Prey Project oferuje różne plany taryfowe. Darmowe pakiet umożliwia logowanie się z jedno konta do trzech urządzeń. Ich liczbę można zwiększyć, wybierając jeden z płatnych planów taryfowych. Wariant warty rozważenia.

Najnowsza technologia – skaner ukrwienia nadgarstka

Jedną z najnowocześniejszych technologii zabezpieczających komputer jest system skanowania linii papilarnych PalmSecure, wykorzystujący najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zabezpieczeń biometrycznych. To bezdotykowe urządzenie firmy Fujitsu, weryfikujące tożsamość na podstawie naczyń krwionośnych dłoni. Każda osoba posiada wyjątkowy układ naczyń, na podstawie którego można stworzyć wzór. Czytnik jest małym urządzeniem, nad którym wystarczy na chwilę zawiesić dłoń. Wtedy włącza się skaner podczerwieni, robi zdjęcie naczyniom krwionośnym, skanuje wzór żył i tworzy ich zaszyfrowane kody. Można zainstalować go w laptopie. Wystarczy przesunąć dłonią i kody przechodzą do komputera. Później porównywane są z utworzonym wzorcem i w momencie ich kompatybilności, dostęp zostaje odblokowywany. PalmSecure działa w całym komputerze, a nie tylko na poziomie systemu operacyjnego, dzięki czemu potencjalny złodziej firmowych informacje nie może zamienić bootsectora i skopiować plików np. na pendrive. Na dzień dzisiejszy to najskuteczniejszy sposób potwierdzania tożsamości i zabezpieczenia komputera Chronione w ten sposób dane są niemal stuprocentowo bezpieczne.

 

Zabezpieczenie firmowego laptopa podczas podróży to bardzo istotna kwestia, w szczególności iż czyha na niego wiele zagrożeń. Zastosowanie powyższych zabezpieczeń uchroni go przed dostaniem się jego cennej zawartości w niepowołane ręce, a także przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W trakcie podróży trzymaj notebooka zawsze (jeśli to możliwe) przy sobie. Najczęściej do kradzieży dochodzi w momencie, gdy zostawiamy sprzęt widocznym miejscu bez opieki.  Nie warto kusić losu, gdyż koszty oraz konsekwencje mogą być ogromne. Inwestowanie w bezpieczeństwo zawsze się opłaca. Warto więc omówić gruntownie temat z szefem i spokojnie udać się w drogę.

 

Materiał Promocyjny 

Artykuł przygotowało CORE – dystrybutor oprogramowania AVG VPN.