Materiał powstał przy współpracy z PZU
Zgodnie ze Strategią Grupy PZU na lata 2021–2024 firma jest aktywnym uczestnikiem zielonej transformacji energetycznej. Dlatego podjęła decyzję o wejściu do UN Global Compact, która jest integralną częścią systemu ONZ z centralą w Nowym Jorku, z przedstawicielstwami w ponad 160 krajach. Organizacja zrzesza obecnie ponad 10 000 członków. Od momentu powołania w 2000 roku UNGC prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy. Poprzez współpracę z rządami, międzynarodowymi organizacjami, firmami i instytucjami prowadzi szereg ambitnych działań, stając się katalizatorem globalnych zmian. Ich kierunek to osiąganie szerszych celów społecznych, takich jak Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), z naciskiem na współpracę i innowacje. Dołączenie PZU do United Nations Global Compact jest potwierdzeniem, że firma poważnie traktuje cele postawione w strategii, a zasady przyjęte przez UN Global Compact przyjmuje jako ważne wskazania w swojej działalności.
W Polsce partnerem PZU jest UN Global Contact Polska, która koordynuje działania agendy ONZ i prowadzi biuro krajowe będące lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym dla polskich członków. Agenda ONZ swoją misję realizuje poprzez działania w czterech programach parasolowych: Climate Positive, Business and Human Rights, Anti-corruption Programme oraz United Business for Ukraine. UN Global Compact Network Poland zajmuje się także koordynacją współpracy z rządem, przedstawicielami samorządu oraz innymi agendami i programami ONZ działającymi w Polsce lub na terenie Polski, wspierając wysiłki centrali UN Global Compact na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Wyznaczać standardy
Grupa PZU zgodnie ze swoim strategicznym celem chce osiągnąć sukces dzięki nowoczesnym modelom biznesowym uwzględniającym elementy zrównoważonego rozwoju i wyznaczać standardy w tym zakresie na rynku finansowym.
Jak podkreśla Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie, odpowiedzialna m.in. za obszar ESG, troska o pracowników, klientów i partnerów biznesowych oraz dbałość o środowisko naturalne to podstawa codziennej działalności ubezpieczyciela. – PZU to jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiemy, że nasze dzisiejsze wybory mają wpływ zarówno na miliony naszych klientów, jak i na przyszłe pokolenia. Dlatego wspieramy niskoemisyjną gospodarkę, inwestujemy w odnawialne źródła energii i pomagamy klientom oraz partnerom biznesowym w ich drodze do zeroemisyjności dzięki oferowaniu zielonych produktów ubezpieczeniowych czy funduszy inwestycyjnych opartych na ESG. Przystąpienie PZU do United Nations Global Compact to naturalny krok w stronę wspólnego przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych i wyzwań, przed jakimi stoi światowa społeczność – mówi Dorota Macieja.