Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to potoczna nazwa rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli tzw. ROR-u. Taki rachunek przeznaczony jest dla osób fizycznych, które chcą posiadać konto w banku. Konto osobiste z jednej strony umożliwia bezpieczne przechowywanie gotówki, a z drugiej pozwala na szybkie i wygodne dokonywanie rozliczeń i płatności.

Do konta osobistego najczęściej wydawana jest karta płatnicza, dzięki której zapłacisz za zakupy w sklepie czy innym punkcie usługowym, zarówno stacjonarnie, jak i online. Taka karta pozwala także na wypłatę gotówki z bankomatu.

Do tego dziś praktycznie każdy bank oferuje konta osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej oraz mobilnej. Dzięki temu bez trudu sprawdzisz stan swojego konta lub wykonasz przelew z telefonu, tabletu czy komputera z dowolnego miejsca na świecie. Oznacza to, że możesz na co dzień korzystać z usług swojego banku, praktycznie nigdy nie odwiedzając jego stacjonarnej placówki.

Czym charakteryzuje się najlepsze konto osobiste?

Powiedzmy sobie wprost: w XXI wieku praktycznie nie da się funkcjonować bez konta osobistego w banku. A skoro musisz już jakieś otworzyć, warto znaleźć takie, które będzie dla ciebie najlepsze. Szczególnie że większość osób nie lubi zmieniać banku, więc z raz wybranego konta osobistego korzystają przez wiele lat. Co to jednak oznacza, że dane konto osobiste jest najlepsze?

Przede wszystkim takie konto osobiste powinno być nowoczesne. Wygodny dostęp do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej to tak naprawdę podstawa w dzisiejszych czasach. Do tego dochodzi możliwość dokonywania płatności mobilnych, czy to za pomocą przelewu BLIK, czy też HCE lub Google Pay/Apple Pay.

Z jednej strony im więcej spraw będziesz mógł załatwić samodzielnie przez internet, tym lepiej dla ciebie. Z drugiej, warto sprawdzić, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajduje się stacjonarna placówka danego banku. W końcu od czasu do czasu może faktycznie będziesz musiał załatwić coś osobiście?

Co jednak ważne, konto osobiste powinno być także tanie. Wprawdzie oferty zupełnie darmowych rachunków pojawiają się coraz rzadziej, jednak nie znaczy to, że za prowadzenie konta musisz płacić krocie. Dlatego przed ostatecznym wyborem konta osobistego, dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji oraz zasadami ich naliczania.

Gdzie porównać najlepsze konta osobiste?

Porównanie poszczególnych banków w zakresie kont osobistych może być nie lada wyzwaniem. W końcu każdy z nich oferuje swoim klientom wiele różnych rozwiązań i możliwości, które do tego co jakiś czas się zmieniają. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Najlepiej skorzystać z rankingu kont osobistych. Znajdziesz w nim zawsze aktualne porównanie ofert poszczególnych banków. W ten sposób szybko dowiesz się, który z nich oferuje najniższe opłaty lub dodatkowe usługi, które mogą cię zainteresować.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Sprawdź ranking kont osobistych na kontomaniak.pl.

Jakie są najważniejsze opłaty za konto osobiste?

Za posiadanie i korzystanie z konta osobistego bank pobierze od ciebie stosowne opłaty. Są to przede wszystkim opłaty za:

prowadzenie konta,

posiadanie karty płatniczej,

wykonywane przelewy,

wypłacanie środków z bankomatu lub w oddziale banku.

Co jednak ważne, w wielu bankach możesz uniknąć niektórych opłat, o ile spełnisz pewne warunki. Zazwyczaj jest to określona liczba transakcji wykonanych w miesiącu lub zapewnienie na koncie odpowiednich środków. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać warunki banku jeszcze przed otwarciem konta osobistego. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek.

Wybór konta osobistego to niełatwa sprawa. W końcu każdy bank chwali się, że jego oferta jest najlepsza. Na szczęście zawsze możesz sprawdzić aktualny ranking kont osobistych, aby przekonać się, która z ofert jest faktycznie warta twojej uwagi. Więcej na kontomaniak.pl.

Materiał Promocyjny