Grzegorz Siemiończyk

Pytania o dolara. Czy USA stracą nieziemski przywilej

Nakładając na Rosję bezprecedensowe sankcje finansowe, USA i ich sojusznicy muszą wziąć pod uwagę to, że sami także poniosą koszty wojny ekonomicznej. Jednym z największych może być osłabienie globalnej roli amerykańskiej waluty. Choć część ekspertów spodziewa się efektu wręcz przeciwnego.

Maciej Bukowski: Spowolnienie dzisiaj albo recesja jutro

Nie da się zahamować inflacji, nie schładzając istotnie gospodarki. Jeśli NBP i rząd się na to nie odważą, walka z inflacją będzie trwała dłużej i skończy się głębszą recesją – ostrzega dr Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa.

Wysoka inflacja zaczyna odstraszać Polaków od sklepów

Majowy spadek sprzedaży dóbr trwałego użytku zwiastuje spowolnienie wzrostu konsumpcji. Na razie popyt wspiera napływ uchodźców z Ukrainy.

Przemysł rozpoczął zjazd z wysokiej góry

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu tąpnęła w maju najbardziej od kwietnia 2020 r. Na razie jednak ekonomiści mówią tylko o spowolnieniu w sektorze, a nie o recesji.

Wysoka inflacja potęguje nierówności ekonomiczne

Inflację w Europie napędza głównie wzrost cen podstawowych towarów i usług. To zjawisko najmocniej uderza w niezamożne gospodarstwa domowe – mówi Natalia Lechmanova, ekonomistka w Mastercard Economics Institute.

Inflacja zapuszcza korzenie. Drożeje nawet to, co przez lata stale taniało

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce ma bardzo szeroki zakres. Drożeje w zasadzie wszystko, także towary, które w ostatnich kilkunastu latach niemal stale taniały. To oznacza, że spadek inflacji będzie powolny.

Dokąd Rada Polityki Pieniężnej zaprowadzi stopy procentowe?

Inflacja przewyższa dzisiaj stopy procentowe NBP nawet bardziej niż w październiku. To prowokuje pytania o skuteczność polityki pieniężnej.

Glapiński: nie sposób powiedzieć, do jakiego poziomu dojdą stopy procentowe

RPP będzie podnosiła stopy tak długo, jak długo będzie przyspieszała inflacja. Ale już pod koniec przyszłego roku pojawi się przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej – ocenia prezes NBP.

Stopy procentowe kontynuują marsz w górę

RPP podniosła stopę referencyjną NBP do 6 proc. Poprzednio, w 2008 r., to był punkt wyjścia do łagodzenia polityki pieniężnej. Teraz czekają nas kolejne podwyżki, choć ich skala jest niejasna.

Trzy kroki do końca cyklu podwyżek stóp

Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu podniesie stopę referencyjną NBP do 6 proc., zostawiając sobie miejsce na dwie lub trzy podwyżki w kolejnych miesiącach. Tego spodziewają się ekonomiści, ale RPP chętnie ich ostatnio zaskakuje.