Grzegorz Siemiończyk

Nastroje polskich konsumentów są wciąż słabsze niż kiedykolwiek wcześniej

Polacy coraz bardziej pesymistycznie oceniają swoją przyszłą sytuację finansową. Obawiają się wzrostu bezrobocia.

Karnawał odwołany, będzie tylko post. Inflacja najwyższa od ćwierćwiecza

Najwyższa od ponad ćwierćwiecza inflacja i malejąca pewność zatrudnienia studzą popyt gospodarstw domowych. Takiego zaciskania pasa, jak w najbliższych kwartałach, nie było od dekady.

Słabnący popyt to kolejny cios w polski przemysł

Sektor przemysłowy krótko cieszył się z odblokowania globalnych łańcuchów dostaw. Barierę podaży płynnie zastępuje bariera popytu.

EBOR: Transformacja Polski na wstecznym biegu

Zmiany strukturalne, które zbliżają Polskę do wzorca gospodarki rynkowej, ustały, a częściowo zostały odwrócone – sugeruje raport EBOR.

Marsz stóp w górę zatrzymany za wcześnie. Ekonomiści: RPP popełniła błąd

Trzech na czterech ekonomistów uważa, że przerywając cykl podwyżek stóp procentowych, RPP zrobiła błąd. W większości widzą jeszcze przestrzeń do wzrostu głównej stopy NBP o 1–2 pkt proc.

Runda XIX - Co dalej z OFE?

W obecnej formule OFE są skazane na stopniowe wygaszenie. Jak to wpływa na zaufanie do kapitałowej części systemu emerytalnego? Czy OFE należy zlikwidować? A jeśli tak, to w jaki sposób? Zapytaliśmy o to grono wybitnych ekonomistów.

Scenariusz turecki Polsce nie grozi

Pogorszenie niektórych wskaźników stabilności makrekonomicznej Polski inwestorzy w większości postrzegają jako przejściową konsekwencję dwóch z rzędu kryzysów.

Nieco więcej optymizmu w przemyśle i handlu, mniej w usługach oraz budownictwie

W październiku unijny wskaźnik ESI zmalał średnio z 92,4 do 90,9 pkt. Tak nisko był poprzednio w sierpniu dwa lata temu. Od lutego 2020 r., ostatniego miesiąca przed tym, jak w nastroje uderzył Covid-19, spadł o około 14 proc. – zarówno w Polsce, jak i przeciętnie w UE.

Za rok inflacja będzie o połowę niższa

W październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły o 17,9 proc. rok do roku, najbardziej od 1996 roku. Dobra wiadomość jest taka, że po ostatnim ataku na początku 2023 r., inflacja zapewne zacznie odpuszczać.

Runda XVIII - Zamrożenie cen energii podgrzeje inflację?

Rządy w całej Europie starają się złagodzić wpływ kryzysu energetycznego na sytuację gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Część ekonomistów obawia się jednak, że rozwiązanie, które wybrał polski rząd, będzie miało poważne skutki uboczne.