fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Marek A. Cichocki

Felietony

Trzy drogi CDU

Kluczem do politycznej przyszłości Niemiec jest los chadecji po Angeli Merkel.

Cichocki:

Felietony

Macron w Polsce: Wizyta po dwóch latach

Relacje polsko-francuskie są obarczone głęboką wzajemną nieufnością, przechodzącą wręcz niekiedy w otwartą niechęć. Czy przyjazd prezydenta Francji pomoże to zmienić?

Marek A. Cichocki

Felietony

Polska bez PiS albo bez PO

Polityczny spór między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską od 2015 roku zmierzał konsekwentnie do całkowitego zanegowania politycznej legitymizacji drugiej strony.

Cichocki:

Felietony

Kultura warta Zachodu

Roger Scruton (1944-2020)

Na polskiej prawicy panuje przekonanie o głębszych związkach z brytyjskim konserwatyzmem. Postać Rogera Scrutona pokazuje, że nie jest to takie oczywiste.

Cichocki:

Felietony

Dziejowa niekonieczność

Już za miesiąc Wielka Brytania opuści UE. Wraz z tym wydarzeniem w Europie coś się definitywnie skończy, ale też zacznie się coś nowego.

Cichocki:

Felietony

Sztuka stawiania granic

Ludzie deklarujący, że mają postępowe poglądy, często chcą nas przekonać, że świat nie powinien mieć żadnych granic.

Felietony

Wyzwanie Macrona

Prezydent Francji jest człowiekiem wielu pomysłów. Oprócz idei suwerennej Europy czy mózgowej śmierci NATO wysunął także pomysł konferencji o przyszłości Europy.

Cichocki:

Felietony

Czy wybór Tuska pozostanie tylko znakiem?

Podziały na prawicę i lewicę we współczesnej Europie znacznie się zdewaluowały w ostatnim czasie, a za sprawą kryzysów – finansowego, migracyjnego czy brexitu – jeszcze bardziej...

Cichocki:

Felietony

Chrześcijaństwo bez Europy

Historia Kościoła i historia Europy, przede wszystkim łacińskiej, są ze sobą nierozerwalnie związane. Ale czy historia zbawienia również?

Cichocki:

Felietony

Strategiczne minimum

Ursula Von der Leyen

UE chciałaby zostać geopolitycznym graczem. Tak przynajmniej wynika z ambitnych planów przedstawionych przez Ursulę von der Leyen. Jednak ambicje to za mało, a akurat z...

Felietony

Rachunek za intrygi

Polityka w Europie stała się gorąca, a zachodzące w niej procesy w różnych krajach wzajemnie się warunkują. Francuzi powinni o tym pamiętać.

Felietony

Europa. Definicja

Kończy się, przynajmniej formalnie, ciągnącą się od tygodni debata, czy UE oraz jej instytucje powinny chronić europejski styl życia.

Cichocki:

Felietony

Cywilizacja strachu

Internet i media społecznościowe pogłębiają nasz zbiorowy stan histerii i paniki, gdzie rządzą emocje i strach.

Cichocki:

Felietony

Największy błąd polskiej polityki

Unia Europejska znalazła się w pewnej fazie „dekadencji", utraty własnej idei, swojego etosu i celu , który znajdował się u początku jej drogi. Powinno to mobilizować nas do...

Cichocki:

Felietony

Miejsce, które łączy

Marek A. Cichocki

Można było przewidzieć, z pewnością, która graniczy ze znudzeniem, że defilada wojskowa w rocznicę Bitwy Warszawskiej wywoła tę samą co zwykle falę krytyki i antypatriotycznego...

Cichocki:

Felietony

Niemiecka ekspiacja

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas i polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz

Prosimy o wybaczenie, ale o konkretnych aspektach naszej odpowiedzialności nie będziemy więcej rozmawiać.

Felietony

Konflikt dwóch tożsamości

Marek A. Cichocki

Niewielka jest nadzieja na to, że wybory europejskie staną się dla kogokolwiek w Unii Europejskiej nauką. Tydzień po ogłoszeniu wyników przeważa przekonanie, że przecież nic...

Cichocki:

Felietony

Austriacki skandal z niemieckim tłem

Ujawnienie przez dwa główne niemieckie lewicowe tytuły prasowe skandalu z Heinzem-Christianem Strache jest elementem politycznej walki, która toczy się dzisiaj wewnątrz Europy.

Felietony

Z benzyną do pożaru

Pomysł Manfreda Webera, aby gremium dziesięciu osób miało w istocie absolutną władzę w ocenianiu i karaniu państw członkowskich, jest dość oryginalny.

Felietony

Nowe pokolenie konserwatystów

Zwykle umyka naszej uwadze fakt, że Holandia należy do najbardziej wrażliwych papierków lakmusowych oddających poziom kryzysu integracji europejskiej.

Felietony

Kupowanie czasu

Europa znów podejmuje grę, w której od kilkunastu lat ćwiczy się na wypadek coraz głębszych kryzysów.

Felietony

Nowa fala demokracji

Nie mam wątpliwości, że obecny okres w dziejach Europy zostanie kiedyś opisany jako wielkie demokratyczne wzmożenie, jako nowa fala demokratyzacji.

Cichocki:

Felietony

Czy mamy soft power

Polska i Polacy mają być atrakcyjni i wpływowi swoją przeszłością. Nie jestem przeciwnikiem idei polityki historycznej, ale widzę jej ograniczenia i pułapki.

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA