fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Putin rezygnuje z wizerunku macho

AFP
Doradcy prezydenta szykują mu nowy image: dojrzałego patriarchy polityki rosyjskiej.
Władimir Putin jeżdżący konno; pilotujący samolot podczas gaszenia pożarów; pomagający polarnikom oznakować białego niedźwiedzia; usypiający dziką tygrysicę, która mogła zaatakować ekipę  telewizji Wiesti w ussuryjskim rezerwacie przyrody. Wszystkie te bohaterskie wyczyny, którym towarzyszyły kamery telewizyjne, odejdą do lamusa. „Doradcy szykują Putinowi radykalną zmianę wizerunku:  zamiast macho, mądrego patriarchy i arb–tra, bliższego środowisku liberałów" – pisała rosyjska „Niezawisimaja Gazieta".
Zmiana wizerunku Putina jest potrzebna choćby z  uwagi na pogarszający się stan jego zdrowia. Rzecznik 60-letniego prezydenta zapewnia, że prezydent czuje się dobrze, a dywagacje w  sprawie jego poważnych problemów z kręgosłupem miała przerwać poniedziałkowa wizyta w Turcji. Putin złożył wizytę zagraniczną po dwumiesięcznej przerwie. Zachodnia prasa odnotowała, że „nie mógł samodzielnie usiąść".
Zdaniem moskiewskich analityków na Kremlu obawiają się dyskusji o niezdolności Putina do działań i porównania sytuacji z nieżyjącym Borysem Jelcynem, który  miał problemy ze zdrowiem podczas drugiej kadencji prezydenckiej  i musiał ją skrócić, odchodząc z urzędu w 1999 roku.
– Patriarchy, jak wiadomo, wiek nie ogranicza, a Putin może doskonale wpisać się w tę rolę. Jest doświadczonym politykiem i zna wszystkie szczegóły życia politycznego naszego państwa – komentował doniesienia w sprawie wizerunku prezydenta  politolog Rostisław Turowski.
Zmiana wizerunku jest potrzebna Putinowi także  po to, by poprawić sondaże. Po serii skandali korupcyjnych w rządzie walczący z  korupcją prezydent poprawił notowania, ale do wyborów prezydenckich w 2018 r., w których mógłby wystartować, nastroje Rosjan mogą się zmienić.
– Pytanie, czy Putin jest gotowy do roli mądrego patriarchy i doświadczonego arbitra. Amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi nie przeszkadzał rządzić państwem nawet fotel inwalidzki – mówił Michaił Winogradow, szef fundacji Petersburska Polityka.
Politolog Igor Czubajs dowodzi, że zmiana wizerunku Putinowi nie pomoże. – Rosja znajduje się w głębokim kryzysie. Coraz więcej Rosjan jest niezadowolonych z obecnej ekipy, która nie oczekiwała takiego efektu swoich działań. Władimira Putina można przefarbować, ale to niewiele zmieni. Potrzebujemy zmiany systemu politycznego – mówi „Rz" Czubajs.
Doradca Putina Dmitrij Pieskow doniesienia „Niezawisimej Gaziety" nazwał  „insynuacjami". Nie chciał też odpowiadać na pytania   o stan zdrowia prezydenta. – Mam tego dość. Nie będę niczego wyjaśniał, bo to nie ma sensu – ucinał.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA