fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Komornik na żądanie Wałęsy

Fotorzepa, Beata Kitowska BK Beata Kitowska
Krzysztofowi Wyszkowskiemu, współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych, grozi zlicytowanie przez komornika na żądanie Lecha Wałęsy
W 30. rocznicę podpisania porozumień gdańskich, 31 sierpnia 2010 r., na mocy których powołano do życia NSZZ „Solidarność”, Wyszkowski wygrał proces z Wałęsą. Gdański Sąd Okręgowy uznał, że Wyszkowski w 2005 r. nie naruszył dóbr osobistych byłego prezydenta, nazywając go gorliwym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Bolek.
Wałęsa złożył jednak apelację i sędzia Roman Kowalkowski nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy w głównym wydaniu „Faktów” TVN oraz lokalnej „Panoramie” TVP Gdańsk. Prezydent uzyskał klauzulę wykonalności wyroku. Jednak Wyszkowski odmawia jego przeproszenia. Wałęsa złożył w warszawskim Sądzie Rejonowym wniosek o to, by mógł wykonać wyrok na koszt Wyszkowskiego. Ten trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację mózgu. Ciężko chore są również jego żona oraz matka. Wszystko to sprawiło, że opozycjonista nie zdołał na czas złożyć zażalenia na decyzję o wykonaniu wyroku na jego koszt.
- Krzysztof Wyszkowski podniósł te okoliczności w piśmie do sądu, tłumacząc, dlaczego nie wniósł w terminie zażalenia, jednak szanse na wygranie tej sprawy są nikłe - mówi „Rz” Andrzej Lew-Mirski, adwokat reprezentujący Wyszkowskiego. Dodaje, że ma nadzieję, iż sąd uwzględni sytuację życiową, bo takie przypadki już się zdarzały w orzecznictwie. - Ciężko sobie wyobrazić osobę bardziej poszkodowaną przez los. Własna choroba, choroba nowotworowa żony i matka w bardzo złym stanie. Liczę na ludzkie podejście sądu mówi mecenas. Kiedy Wałęsa wykona wyrok, Wyszkowski zostanie jego dłużnikiem. Będzie mógł wyegzekwować swój dług przy pomocy komornika. Koszt emisji oświadczenia w telewizjach może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Problem polega na tym, że jedyny majątek, jakim dysponuje Wyszkowski, to mieszkanie, w którym mieszka. Ale nie zamierza przepraszać. - Musiałbym poświadczyć w takim oświadczeniu nieprawdę, a nie zamierzam tego robić - mówi „Rz” były opozycjonista. Ani z Lechem Wałęsą, ani jego pełnomocnikiem w tej sprawie mecenasem Andrzejem Tomaszewskim nie udało się nam skontaktować. Wciąż toczy się proces o inną wypowiedź Wyszkowskiego na ten sam temat z 2007 roku. Mecenas Lecha Wałęsy Ewelina Wolińska liczyła, że mając w ręku prawomocny wyrok w poprzednim procesie, uzyska identyczne rozstrzygnięcie w kolejnym, w którym Wałęsa domaga się również przeprosin oraz wpłaty pieniędzy na cel społeczny. Jednak w maju tego roku Sąd Okręgowy odrzucił jej wniosek o zamknięcie procesu bez wysłuchania świadków, których zgłosił Wyszkowski. Chce on przesłuchania aż 80 osób, m.in. kolegów Wałęsy z WZZ, ale również oficerów SB, w tym Edwarda Graczyka, który zwerbował Wałęsę do współpracy z SB.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA