fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

W królewskiej galerii z Marcello Bacciarellim

Ponad sto dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta można oglądać na nowej wystawie „Bacciarelli i inni” w Łazienkach Królewskich
Jest to kolejna odsłona cyklu „Stanisław August  – mecenas i kolekcjoner". Jego zbiory liczyły w  XVIII wieku 2289 obrazów. Król miał ambicję stworzenia muzeum dostępnego dla wszystkich. Jako władca oświecony uważał, że polityka winna iść w parze z  kulturą.
Głównym bohaterem obecnego pokazu jest Marcello Bacciarelli, nadworny malarz króla Stanisława Augusta. Był jego doradcą w tworzeniu kolekcji. Dekorował także  Salę Salomona w pałacu Na Wyspie. W malowidłach i na fresku  przedstawił sceny z życia biblijnego króla. Niestety, dzieła te w czasie wojny spłonęły. Obecnie w Sali Salomona można oglądać inne obrazy artysty, m.in. alegorie mądrości, łaskawości, sprawiedliwości i męstwa, sławiące cnoty Stanisława Augusta. A także portrety Anny von Medem Biron i Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny.
W następnej sali – z królewską Galerią Obrazów –  dzieła rozwieszono gęsto, tak jak w XVIII wieku. Kiedyś na honorowym miejscu znajdował się tu „Uczony przy pulpicie" Rembrandta. Teraz portret Stanisława Augusta w granatowym mundurze pędzla Bacciarellego, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa „Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta" prezentuje portrety, pejzaże, obrazy o tematyce mitologicznej i religijnej.
W najbliższy weekend Łazienki  zapraszają na „Noc z królewskimi kolekcjami".
W piątek i w sobotę można do godz. 0.30 oglądać bezpłatnie nową wystawę i tę kończącą się – „Skarb z Kijowa. Złoty poczet. Królewska kolekcja medali Stanisława Augusta".
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA