fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hotele

Uważaj, czego dotykasz w hotelu

Materiały Promocyjne
Deska klozetowa to najbrudniejszy element w pokoju hotelowym. Po nim największym siedliskiem bakterii są umywalka, pilot do TV i wyłącznik nocnej lampki – wynika z badań Uniwersytetu w Houston
Dla przeciwwagi – najczyściejsze miejsca w pokoju hotelowym to zagłówki nad łóżkami, klamki drzwi łazienkowych i zasłony, twierdzą autorzy tego dokumentu.
Mikrobiolodzy wzięli pod lupę próbki z 18 różnych miejsc w dziewięciu wybranych obiektów w USA: po trzech z Teksasu, Południowej Karoliny i Indiany. Zaniepokoiło ich zwłaszcza, że zarazki są rozsiewane jest przez sprzęty służące do czyszczenia – mopy i wózki sprzątaczek.
– Bez wątpienia pokój hotelowy to nie sala operacyjna, gdzie oczekujemy sterylnej czystości, ale pod tym względem mogłoby być znacznie lepiej – zauważył Jay Neal, mikrobiolog z uniwersytetu w Houston na konferencji branżowej w San Francisco, gdzie został zaprezentowany raport.
Uczeni przeprowadzili testy na obecność bakterii w ogóle i osobne na escherię coli (bakterie z grupy coli), obecną w odchodach. Oba badania wykazały, że poziom niebezpiecznych bakterii był co najmniej dwu- a w niektórych miejscach nawet dziesięciokrotnie wyższy niż ten dopuszczalny w szpitalach. Co prawda obecność bakterii nie oznacza automatycznie, że człowiek zachoruje, ale jest to bardziej prawdopodobne.
– Pokojówka sprząta średnio jeden pokój przez pół godziny – gdyby wiedziała, które miejsca są najbardziej narażone na zanieczyszczenie, jej praca byłaby efektywniejsza -  podkreśla Neal. Jego zdaniem obecny system sprawdzania czystości „ na oko" nie zdaje egzaminu.
Obecni na konferencji naukowcy zasugerowali, że rodzice podróżujący z dziećmi powinni, po przybyciu do hotelu, sami przecierać dezynfekującą szmatką miejsca „częstego kontaktu", aby uchronić swoje pociechy od choroby. Z drugiej strony jednak podkreślano, że wiele sieci hotelowych zdaje egzamin z czystości na szóstkę. Na przykład Best Western, który realizując w swoich obiektach program I Care Clean, zaopatrzył obsługę w sterylizator  UV i wykrywacz bakterii UV.
Anna Kłossowska
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA