fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Włosi i Hiszpanie dostaną pomoc

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy i Mario Monti, premier Włoch.
AFP
Przywódcy 17 krajów eurogrupy zgodzili się udzielenie pomocy Włochom iHiszpanii - poinformował w piątek rano przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy
Włochy i Hiszpania, które na skutek rosnących kosztów obsługi długu znajdują się pod coraz większą presją, mogą otrzymać pomoc z funduszy ratunkowych, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).
Z tej decyzji ucieszył się przede wszystkim Mario Monti, premier Włoch. Stwierdził, że jest zadowolony z osiągniętego na dzisiejszym spotkaniu porozumienia - "bardzo ważnego dla strefy euro", jak dodał. Równolegle ponownie zapewnił, że jego kraj nie pójdzie w ślady Hiszpanii i nie poprosi o międzynarodową pomoc finansową.
Po kilku godzinach dyskusji przywódcy państw eurolandu uzgodnili także, że EMS będzie mógł pożyczać pieniądze bezpośrednio zagrożonym bankom. Według dotychczasowych zasad pomoc finansowa, nawet jeśli była przeznaczona dla sektora bankowego, formalnie udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem - bankom.
Stanowiło to dodatkową pozycję w zadłużeniu państwa, co z kolei zniechęcało inwestorów do kupowania jego obligacji i podwyższało ich rentowność. W rezultacie koszty pożyczania pieniędzy przez rządy na rynkach finansowych okazywały się w dłuższej perspektywie zbyt wysokie. Tymczasem pożyczanie pieniędzy bezpośrednio bankom nie będzie zwiększać zadłużenia państw - podkreśla agencja AP.
- Otwieramy nowe możliwości dla krajów, które przestrzegają zasad, by mogły skorzystać z instrumentów stabilizacyjnych, EFSF i EMS, i w ten sposób uspokoić rynki w sprawie swoich obligacji - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Jak zauważa Associated Press to "diametralna zmiana w dotychczasowym podejściu".
Przywódcy państw eurogrupy porozumieli się w sprawie wspólnego nadzoru nad bankami. Jak poinformował Van Rompuy, strukturę i zasady działania wspólnego nadzoru ma jak najszybciej przygotować Europejski Bank Centralny. Będzie to pierwszy krok w kierunku europejskiej unii bankowej - pisze Reuters.
Porozumiano się także co do "czterech filarów" zacieśniania współpracy w ramach unii monetarnej. Szczegóły tego porozumienia zostaną zawarte w raporcie Van Rompuya, którego publikację zaplanowano na październik.
- Celem jest uczynienie ze wspólnej waluty nieodwracalnego projektu - zaznaczył. Nie powiedział, czy ogólne porozumienie zawarte w piątek nad ranem obejmuje zgodę Niemiec na euroobligacje. Berlin dotychczas zdecydowanie sprzeciwiał się idei uwspólnotowienia długu krajów UE.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z dotychczasowych ustaleń przywódców państw eurolandu. "Podjęliśmy dziś dobre decyzje" - powiedziała.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA