fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Magiczna pastylka nie pomoże

Rozmowa z Andrzejem Janickim, technologiem żywności z SGGW
Rz: Wciąż nie wiadomo, czy resweratrol, składnik czerwonego wina, który przedłuża ponoć życie i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, oddziałuje w jakikolwiek sposób na człowieka. Czy jeśli chodzi o żywność, to cokolwiek wiemy na pewno?
Andrzej Janicki: W ostatnich latach niesamowicie wzrosła nasza wiedza o różnych substancjach aktywnych. Odkrywając ich pozytywne działanie na nasz organizm, zaczęliśmy wydobywać je z poszczególnych owoców, warzyw czy wodorostów i komponować sobie żywność.
Przynosi nam to jakieś korzyści?
Przede wszystkim popełniamy dwa podstawowe błędy. Spożywając mocno zmienioną żywność, mamy problem z produktami o bardzo wysokiej zawartości energii, a w połączeniu z biernym stylem życia prowadzi to do otyłości. Stąd te miliony ludzi chorych na cukrzycę, nadciśnienie itd.
A drugi błąd?
Myślimy, że wyleczymy się z tych chorób poprzez łykanie różnych „fajnych" pastylek, tzw. suplementów diety. Resweratrol także wydobywa się z pestek winogron i sprzedaje w formie tabletek.
Ale przecież badania potwierdzają skuteczność wielu tych substancji...
Tylko że takie podstawowe składniki żywnościowe jak witaminy i minerały mają pewne dzienne limity i nasz organizm aż tylu nie potrzebuje. Nadmiar niektórych składników także powoduje choroby.
Suplementy diety można przedawkować?
Oczywiście! Pamiętajmy, że normalna dieta także powinna dostarczać tych wszystkich składników. Jednak w przypadku takich substancji jak np. resweratrol mamy tylko badania na zwierzętach i nie znamy żadnych ich limitów. A ten związek np. niszczy ilość wolnych rodników w organizmie...
...które powodują zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych i starzenie się organizmu.
Ale one też są potrzebne, by nasz organizm pracował poprawnie. Potrzebujemy równowagi poszczególnych związków, bo na tym właśnie polega to, co nazywamy zdrowiem. Jak zaczniemy za dużo spożywać jednych substancji, a za mało innych, to wyrządzimy sobie krzywdę, a nie pomożemy.
Nie powinniśmy więc brać suplementów diety?
Nasz organizm jest na tyle skomplikowany, że żadna magiczna pastylka nam nie pomoże.
—rozmawiał Michał Płociński
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA