fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Wzrosło obciążenie podatkami

Bloomberg
W ciągu roku o 10 proc. wzrosło obciążenie podatkami pracowników, którzy otrzymują średnie wynagrodzenie – wyliczył Instytut Globalizacji
Autorzy cyklicznego raportu „Cena państwa" przyznają, że ubiegły rok był pierwszym od pięciu lat, kiedy wydatki państwa rosły wolniej niż wzrost naszej gospodarki. Nie zmniejszyło to jednak obciążenia daninami płaconymi państwu. Wzrost opodatkowania wynika z większych kosztów pracy oraz wyższych podatków pośrednich.
Jak wyliczają przedstawiciele instytutu, od 2011 r. średnie wynagrodzenie netto wzrosło o 105 zł, a koszty pracy o 284 zł. „Od lutego 2012 wzrosła składka rentowa i to aż o 33 proc. Dlatego pracownicy pomimo iż będą zarabiać trochę więcej do ręki to do tych 105 złotych będą musieli jeszcze wypracować ekstra 179 złotych podatków" – czytamy w raporcie.
W tym roku przeciętnie zarabiający Polak o 300 zł więcej niż rok wcześniej odda państwu z tytułu podatków pośrednich (VAT i akcyza). Łącznie w tym roku zapłacimy o ponad 2,2 tys. zł więcej podatków niż rok wcześniej.
Na co państwo wydaje pieniądze z naszych podatków? Najwięcej, bo rocznie ponad 8 tys. zł od przeciętnego pracownika, na renty i emerytury. Blisko cztery razy mniej na zdrowie i leczenie. Kolejną pozycją (rocznie 2,7 tys. zł) są wydatki na oświatę. Na obsługę długu publicznego miesięcznie płacimy ponad 166 zł, co daje 2 tys. zł rocznie. Najmniej w odniesieniu do jednego pracownika państwo przeznacza na ochronę środowiska, kulturę i informatykę.
Instytut Globalizacji wyliczył też, ile kosztuje Polaków organizacja turnieju Euro2012. Sam koszt wybudowania stadionów to ok. 4,5 mld zł, czyli 222 zł od podatnika.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA