fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Łódzka strefa ekonomiczna wydaje nowe zezwolenia

Bloomberg
Nowe miejsca pracy szykuje przemysł wydobywczy, biotechnologiczny i logistyka
Cztery nowe firmy otrzymają w poniedziałek zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Mabion, United Oilfield Services, Topsil Global oraz Sevener Logistic zainwestują w sumie 87 mln zł i utworzą 240 nowych miejsc pracy. W ciągu najbliższego miesiąca strefa wyda kolejnym inwestorom jeszcze trzy zezwolenia.
Największy kapitał wykłada United Oilfield Services – co najmniej 35 mln zł. Spółka związaną z przemysłem wydobycia ropy i gazu wybuduje bazę logistyczną z zapleczem administracyjnym. Będzie tam magazynowany sprzęt oraz świadczone usługi instalowania, montażu, remontów i przeglądów urządzeń sejsmicznych i wiertniczych. Spółka zamierza zatrudnić na terenie ŁSSE co najmniej 120 pracowników.
Drugie co do wielkości nakłady – na poziomie przeszło 30 mln zł – planuje Mabion - polska firma biotechnologiczna, utworzona do realizacji badań i wprowadzania na rynek leków biopodobnych. zbuduje najnowszej generacji biotechnologiczny kompleks naukowo-przemysłowy, o powierzchni ok 2,7 tys. m2. W nowym kompleksie naukowo-przemysłowym planowana jest produkcja dwóch leków biotechnologicznych przeciw nowotworom. Dzięki inwestycji w strefie spółka będzie korzystała z ulg podatkowych sięgających kilkudziesięciu mln zł. - Prace budowlane chcemy rozpocząć w trzecim kwartale 2012 roku, tak aby na koniec 2013 roku osiągnąć zdolność do uruchomienia seryjnej produkcji dwóch leków biopodobnych, które planujemy zarejestrować – deklaruje Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion.
Dwie pozostałe spółki zainwestują mniej – odpowiednio 12 i 10 mln zł. Spółka Sevener Logistic będzie prowadziła działalność magazynowo - logistyczną w oparciu o nowo wybudowany magazyn wraz z zapleczem biurowym, placami manewrowymi i parkingami. Z kolei Topsil Global zamierza wybudować nowy zakład produkcyjny wyspecjalizowany w przetwórstwie silikonów i elastomerów termoplastycznych. Obecnie wytwarza ponad 2.000 różnego rodzaju produktów, w tym m.in: uszczelki do okien, drzwi, AGD, węże, wyroby dla przemysłu samochodowego, smoczki, czy też uszczelki do pojazdów szynowych.
Od początku swego istnienia łódzka strefa przyciągnęła inwestycje warte 9,2 mld zł i utworzyła prawie 25 tys. nowych miejsc pracy. Łódź jest jednak atrakcyjna nie tylko strefą. Cała aglomeracja stała się kolejnym – obok Trójmiasta – miejscem mocno awansującym w rankingu lokalizacji branży nowoczesnych usług biznesowych. Według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), rejon Łodzi znalazł się w pierwszej piątce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod inwestycje zagraniczne. W samym mieście działa 37 centrów usługowych, które zatrudniają 7,7 tys. osób – to 9 proc. wszystkich pracujących w sektorze. Do najważniejszych przedstawicieli branży zalicza się m.in. Infosys BPO Poland, Fujitsu Technology, Nordea, Xerox, ABB, DHL Express, Southwestern czy Tate & Lyle. W końcu ubiegłego tygodnia zainaugurowano tu ABSL Regional Chapter, cykl spotkań przedstawicieli sektora z samorządowcami, które mają na celu dalszą poprawę warunków inwestycyjnych. - Dziś Łódź  jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych w centrach usług biznesowych. To właśnie tu coraz częściej lokują swoje siedziby duże korporacje zatrudniające co najmniej kilkuset specjalistów - podkreśla Agnieszka Jackowska, dyrektor zarządzający Infosys BPO Poland, lider łódzkiego ABSL Regional Chapter.
Łódź zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, jeśli chodzi o liczbę absolwentów kierunków informatycznych. Ważnym kryterium branym pod uwagę przez biznes przy decydowaniu o lokalizacjach nowych inwestycji jest także dostępność infrastruktury biurowej: w Łodzi ok. 61 – 76 tys. metrów kwadratowych jest zajmowane przez firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, a sam rynek regionalny jest dobrze przygotowany na napływ kolejnych projektów biznesowych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA