fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Piłka to temat dla satyryków

Krzysztof Grzondziel, rysunek bez tytułu, Grand Prix w konkursie Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury
Gorączka futbolowa zawładnęła też artystami, ale nie wszystkimi. Schronienie przed Euro zapewnia teatr - pisze Jacek Marczyński
W tej rywalizacji jesteśmy najlepsi. Prawie 1200 prac artystów z 50 krajów napłynęło na zorganizowany przez Muzeum Karykatury konkurs na rysunek satyryczny z okazji Euro 2012. W piłce rysowanej okazaliśmy się znacznie lepsi niż w kopanej, decyzją jury Grand Prix otrzymał Polak Krzysztof Grzondziel, wyprzedzając twórców z Austrii, Ukrainy i Wlk. Brytanii. Pokonkursową wystawę można oglądać w Muzeum Karykatury, a wybór prac eksponowanych jest także w galerii plenerowej Stołecznej Estrady przy Barbakanie. W sobotę w godz. 13-15 będzie można też spotkać się tu z rysownikami – Jackiem Frankowskim, Dariuszem Łabędzkim czy Sergiuszem Kaszkowskim i podpatrzyć, jak powstają karykatury.
Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11, czynne wtorki – niedziele, godz. 10 – 18, czwartki, godz. 12 – 20, wystawa do 16 września, ekspozycja plenerowa przy Barbakanie do 2 lipca
Kolacja z kobietą samotną. Aktor, reżyser i założyciel Teatru Konsekwentnego Adam Sajnuk opowiada o kobietach w spektaklu „Gra", który przygotował według własnego scenariusza. To sceny z życia kobiet niezbyt szczęśliwych i samotnych nawet wtedy, kiedy podczas proszonej kolacji mają jednego mężczyznę po lewej, innego po prawej stronie. Pierwszy zagaduje, drugi jest nieosiągalny, lepszy. Czy Sajnuk poprzestaje tylko na obserwacjach, czy też daje rady, jak spowodować odmianę w życiu? Może odpowiedź na to pytanie przyniesie sam spektakl.
Teatr Konsekwentny, Koneser, ul. Ząbkowska 27/31, premiera sobota (23.06), spektakle piątek i niedziela (22. i 24.06), godz. 20, bilety 35 – 60 zł
Wesele przy muzyce Mozarta. Na Festiwalu Mozartowskim w Warszawskiej Operze Kameralnej nie wolno przegapić arcydzieła, jakim jest „Wesele Figara". Dzieło wręcz olśniewa bogactwem arii, które weszły do kanonu operowych „evergreenów", a akcja pełna komediowych sytuacji i zaskakujących niespodzianek od ponad 200 lat bawi widzów na całym świecie. W tytułowego Figara wcieli się Andrzej Klimczak.
Warszawska Opera Kameralna, al. Solidarności 76b, piątek – sobota (22 – 23.06), godz. 19, bilety 20 – 80 zł
Mecz ze ścieżką dźwiękową. W roli trenera selekcjonera wystąpi Paweł Mykietyn, jego asystentem jest Wojtek Blecharz. Obaj kompozytorzy zapraszają na dwudniowy „Mecz towarzyski". Obok poznania wybranych przez nich instalacji dźwiękowych będzie można obejrzeć ćwierćfinałowe spotkanie Euro Hiszpanii z Francją, do którego muzykę na żywo będzie tworzył przez 90 minut sekstet Profesjonalizm Marcina Maseckiego, a także wziąć udział w wykonaniach „Bryzy", czyli „Ulotnej akcji na 111 rowerzystów" Maurico Kagela. Trzeba tylko mieć rower z dzwonkiem i zapisać się na 111rowerzystow@gmail.com. Na niedzielny finał festiwalu zaplanowano pokaz filmu: „Zidane, portret XXI wieku".
Królikarnia, ul. Puławska 113a, sobota – niedziela (23 – 24.06), godz. 10 – 24, wstęp wolny
Goście Sinfonii Varsovii.
W cyklu letnich koncertów organizowanych w siedzibie orkiestry prezentują się  młodzi muzycy. W sobotę wystąpi więc  20-letnia skrzypaczka i zdobywczyni  ostatniego Paszportu „Polityki"– Aleksandra Kuls. W niedzielę zagra niewiele starsza od niej Maja Syrnicka. W?sobotę odbędzie się też specjalny recital rosyjskiej pianistki Anny Malikovej, laureatki Konkursu Chopinowskiego z 1990 r.
Sinfonia Varsovia, ul.?Grochowska 273, sobota (23.06), godz. 12 i 16, niedziela (24.06), godz. 16
Michael Jackson w wersji dziecięcej. Jeśli ktoś nie wie, jakich umiejętności nabywa się w Warsztatowej Akademii Musicalowej, może się o tym przekonać na koncercie w amfiteatrze parku Sowińskiego. 300 młodych adeptów akademii, nad którą patronat sprawuje teatr Roma, zaprezentuje się w 30 przebojach Michaela Jacksona.  W trzygodzinnym muzycznym show usłyszymy takie przeboje, jak: „Billy Jean", „Black or White", „They Don't Care About Us", „History", „Thriller", „Heal the World". Wystąpią także aktorzy i tancerze teatru Roma.
Amfiteatr w parku Sowińskiego, ul. Elekcyjna, niedziela (24.06), godz. 19, wstęp wolny
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA