fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Bój o ujawnienie kryteriów oceny badań naukowych

Dopiero w przyszłym roku instytuty naukowe i wydziały uczelni zostaną ocenione według nowych kryteriów. Resort nauki upubliczni je najwcześniej w maju
Wczoraj na posiedzeniu Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy – przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (druk nr 287). Zgodnie z nią Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) oceni działalność badawczą placówek do 30 września 2013 r., a nie do końca września tego roku.
Urszula Augustyn, poseł PO, uzasadniała, że resort nauki nie wydał jeszcze rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej niemal 1000 placówek. Miałyby zbyt mało czasu na dostosowanie się do zawartych w nim nowych wymogów. Jego projekt był konsultowany pod koniec ubiegłego roku, ale do tej pory nie upubliczniono efektów uzgodnień. Tymczasem te przepisy wykonawcze mają spowodować, że wysokie kategorie (A plus, A i B) otrzymają najlepsze placówki. Od przyznanej oceny zależy wysokość dotacji z budżetu państwa. Nie otrzymują jej ci, którzy mają kategorię C. Ostatnia ocena była przeprowadzana przez resort nauki w 2010 r. Część ekspertów i posłów uważa, że wypromowała ona instytuty i wydziały, które potrafią generować faktury, a nie efektywnie prowadzić badania na światowym poziomie. Nowe ocena ma to zmienić.
Posłowie Sławomir Kłosowski (PiS) i Mariusz Jędrysek (Solidarna Polska) zaproponowali, aby prace nad nowelizacją przerwać do czasu upublicznienia ostatecznej wersji projektu przepisów wykonawczych. Tłumaczyli, że nie znając wymogów, trudno ocenić, ile czasu placówki potrzebują na przygotowanie się do nich. Według Jana Kazimierczaka, posła PO, ich treść nie ma wpływu na konieczność przesunięcia terminu oceny. Zainteresowani wiedzą, że liczy się potencjał i osiągnięcia naukowe oraz materialne i niematerialny efekty działalności naukowej.
Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, dodała, że zgodnie z projektem rozporządzenia jednostki, które mają kategorię C, będą mogły być ocenione jeszcze w tym roku według nowych kryteriów. Jeśli uzyskają wyższą kategorię, to wówczas już w 2013 r. będą mogły otrzymać finansowanie z budżetu.
Z naszych informacji wynika, że projekt rozporządzenia uwzględniający efekty ubiegłorocznych konsultacji ujrzy światło dzienne w maju.
etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA