fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcowie prawni: szkolenia zawodowe do zaliczenia przez Internet

Obowiązkowe kursy i szkolenia dla radców będzie można zaliczyć za pomocą komputera i Internetu
sxc.hu
W marcu wystartuje platforma e-learningowa dla prawników. Będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich członków samorządu. Zaliczenie obowiązkowych kursów staje się możliwe przez Internet
Radcowie prawni niebawem unikną udziału w stacjonarnych czy wyjazdowych szkoleniach. Obowiązkowe kursy doszkalające ukończą za pomocą komputera i Internetu. Takie możliwości daje przygotowana na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych innowacyjna platforma e-learningowa.
– Radcowie prawni pracują na iPadach. Nasze debaty są transmitowane w serwisie internetowym i można je śledzić w telefonach komórkowych. Teraz następuje kolejny etap: szkolenia przez Internet – mówi „Rz" Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Prace nad przygotowaniem platformy trwały ponad rok. Radcowie prawni są pierwszym samorządem zawodowym w Polsce, a drugim w Europie (po Danii), który zdecydował się na takie rozwiązanie.
Kursy będą nastawione przede wszystkim na praktykę. – Chcemy się w nich koncentrować na wyrabianiu konkretnych umiejętności oraz rozwiązywaniu konkretnych problemów – wyjaśnia Maciej Bobrowicz. Platforma zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim członkom samorządu radcowskiego. Przy rejestracji muszą podać numer wpisu na listę radców prawnych oraz telefonu komórkowego, na który będzie wysyłane indywidualne hasło umożliwiające wejście na platformę. Początkowo prawnicy dostaną do wyboru pięć szkoleń dotyczących: wykorzystania portali społecznościowych w pracy, konstruowania skargi kasacyjnej, pierwszej rozmowy z klientem, przygotowania się do rozprawy arbitrażowej oraz do przeprowadzenia mediacji. Każdy kurs został podzielony na rozdziały z określonym minimalnym czasem, który trzeba poświęcić na dane zagadnienie. Tekst uzupełnią różnego rodzaju multimedia, np. filmy wideo. – Nie chcemy dopuścić do tego, by osoba szkolona była tylko widzem i usiłowała zaliczyć kurs, nie skupiając się na jego treści – tłumaczy Grzegorz Furgał, dyrektor biura prasowego KRRP. Kurs zakończy się testem sprawdzającym umiejętności, ale tylko o charakterze informacyjnym dla uczestnika. Po przejściu szkolenia prawnik otrzyma w formie pliku PDF certyfikat, który następnie uwierzytelni w swojej okręgowej izbie radców prawnych. Pozytywnie do e-learningu podchodzą prawnicy, których cieszą elastyczne zasady uczestnictwa w tych zajęciach. – Dotychczas zdarzało mi się rezygnować z bardzo ciekawych szkoleń, gdy terminem kolidowały z innymi obowiązkami zawodowymi. Dobrze, że teraz to się zmieni – zauważa radca prawny Katarzyna Rubach z Gdańska. masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.adamski@rp.pl

Więcej obowiązków zawodowych

Do końca ubiegłego roku radcowie prawni mieli obowiązek zdobycia w ciągu trzech lat 30 punktów szkoleniowych. W grudniu Krajowa Rada Radców Prawnych uchwałą zwiększyła tę liczbę i w latach 2012 – 2015 prawnicy zrzeszeni w samorządzie radcowskim będą zobligowani zaliczyć kursy, za które uzyskają łącznie 40 punktów. W systemie e-learningowym wprowadzono zasadę, że za każdą godzinę szkoleniową prawnik otrzyma dwa punkty, ale za cały kurs nie zdobędzie więcej niż sześć punktów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA