fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Ostre dyżury tylko w styczniu?

Szefowie lecznic i urzędnicy szukają sposobu, by w styczniu uchronić stolicę przed tzw. białym paraliżem. Na ostrzu noża stanęła sprawa ustalenia ostrych dyżurów w szpitalach
Od pierwszego stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące czasu pracy lekarzy. Dostosowanie do unijnych rozporządzeń zachwiało nie tylko pracą poszczególnych oddziałów, ale także miejskim grafikiem ostrych dyżurów. Do ostatniej chwili ratusz odpowiedzialny za ich organizację nie wiedział, która lecznica zrezygnuje.
– Wycofała się jedna placówka, wojskowy szpital przy Szaserów – mówi dyrektor stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej Elżbieta Wierzchowska. – Dyrekcja WIM odmówiła pełnienia ostrych dyżurów. Tłumaczy, że nie może się dogadać z lekarzami nawet w sprawie godzin pracy na oddziałach.Ale jak dowiedziała się „Rz”, w ślad Szaserów mogą pójść kolejne szpitale Akademii Medycznej. Szefowie klinik żądają, aby miasto w zamian za dyżury, na których przyjmują warszawiaków, przekazywało im pieniądze na inwestycje (co może zrobić). Wyliczają, że w tym roku swoje placówki ratusz wspomógł sumą ponad 100 mln zł.
Na razie plan ostrych dyżurów jest ułożony tylko na 31 dni. – W połowie stycznia będziemy na nowo ustalać podział pracy – mówi Elżbieta Wierzchowska.
Według niej dwa tygodnie funkcjonowania nowego systemu powinny wystarczyć na dopięcie spraw organizacyjnych.
– Jeśli nie, to musimy wspólnie z szefami szpitali znaleźć wyjście, aby zabezpieczyć pomoc medyczną dla ponaddwumilionowego miasta – mówi urzędniczka.
Na razie warszawiakom grozi, że znowu zostaną bez ostrych dyżurów, m.in. laryngologicznych i ortopedycznych. Udało się do nich wrócić zaledwie kilka miesięcy temu. Przez prawie rok warszawiacy byli skazani na jazdę od szpitala do szpitala, aby znaleźć lekarza, który chciałby im pomóc. W nowym roku bez grafiku ostrych dyżurów będzie znacznie trudniej znaleźć czynną izbę przyjęć. Powód?
Na 30 szpitali tylko w Instytucie Kardiologii dyrekcja zawarła z lekarzami porozumienie
– Lekarzy w nich nie będzie, bo np. przepracują już 48 godzin w tygodniu albo będą mieli 11 godzin odpoczynku – mówi dyrektor jednej z placówek. Szefowie stołecznych lecznic muszą nie tylko ustalić podział ostrych dyżurów, ale też rozwiązać sprawę organizacji pracy na oddziałach. Na podpisanie porozumień z lekarzami pozostał im tylko jeden dzień. W sylwestra na rozmowach spotkają się medycy z dyrektorem szpitala pediatrycznego przy Niekłańskiej. – Ale wiem, że ugoda jest niemożliwa – przyznaje szef lecznicy Paweł Chęciński. – Lekarze bez podwyżek nie zgodzą się na pracę ponad ustawowe 48 godzin, szpital nie może ich zaoferować, bo kontrakt z mazowieckim NFZ jest tylko o 4 proc. wyższy niż w tym roku.
Na razie tylko szef Instytutu Kardiologii w Aninie ma podpisane porozumienie z pracownikami, którzy zgodzili się na nadgodziny do końca stycznia.
Szefowie szpitali szukają sposobu wyjścia z impasu. W lecznicy przy ul. Barskiej i Centrum Zdrowia Dziecka dyrekcje chcą wprowadzić system zmianowy. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się lekarze z CZD. Twierdzą, że będą musieli wtedy ograniczyć nawet o połowę liczbę przyjmowanych dzieci. Przy Marszałkowskiej chcą wykorzystać nadgodziny, na lekarza przypada ich 500 rocznie. Ale na uniki nie zgadzają się związkowcy. – Wprowadzenie zastępczych form organizacji pracy pogarsza standardy leczenia – mówi dr Maciej Jędrzejowski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Dyżury laryngologiczne:
? 29.12 (sobota) ul. Banacha 1a i ul. Cegłowska 80
? 30.12 (niedziela) ul. Bursztynowa 2 i ul. Cegłowska 80
? 31.12 (poniedziałek) ul. Kondratowicza 8 i ul. Cegłowska 80
? 1.01.2008 (wtorek)
ul. Szaserów 128 i ul. Cegłowska 80
Dyżury okulistyczne:
? 29.12 (sobota) ul. Czerniakowska 231
? 30.12 (niedziela) ul. Wołoska 137
? 31.12 (poniedziałek)
ul. Stępińska 19/25
Dyżury ortopedyczne:
? 29.12 (sobota i niedziela) ul. Solec 93, ul. Cegłowska 80 i al. Solidarności 67
? 31.12 (poniedziałek)
ul. Barska 16/20
? 1.01.2008 r. (wtorek)
ul. Kondratowicza 8
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA