fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Doceniają zdolne i pracowite kobiety

prof. Barbara Kudrycka minister nauki i szkolnictwa wyższego
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Rozpoczęła się trzecia edycja konkursu „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie", w którym do wygrania są stypendia i wyjazdy na najbardziej prestiżowe konferencje naukowe w Europie.
Wnioski mogą składać studentki kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych lub medycznych, które w natłoku zajęć, prowadzą własne badania naukowe lub angażują się w projekty badawcze. Nabór potrwa do końca lutego.
Konkurs organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz miesięcznik „Elle". Konkurs ma promować kobiety, które podczas ciężkich studiów znajdują czas na badania naukowe. Cieszy się dużym powodzeniem. W dotychczasowych edycjach nagrodzono
21 studentek, a przyszło ponad 200 projektów badawczych. Wyróżniono m.in. konstruktorki superdokładnego mikroskopu i śmigła do samolotów, autorki badań nad przyczynami nowotworów, czarną materią, zdrową żywnością, nowymi sposobami usuwania zanieczyszczeń ze środowiska czy implantami nowej generacji.
– To pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w polskiej nauce i kobietach polskiej nauki. Mam ogromną satysfakcję, że ten potencjał dostrzegają nie tylko naukowcy, ale także coraz częściej partnerzy biznesowi, wspierający naszą akcję. Bo kiedy gospodarka inwestuje w naukę i z uwagą wpatruje się w jej najnowsze dokonania, o rozwój nowych technologii, postęp naukowy i wzrost gospodarczy możemy być spokojniejsi – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Laureatką pierwszej edycji jest Malwina Strenkowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antyrakowej, a badaniami interesują się światowe koncerny farmaceutyczne. – Moim największym marzeniem naukowym jest to, by związki, które syntetyzuję, po przejściu wszystkich badań okazały się skuteczne, bezpieczne i umożliwiły zastosowanie terapii genowej w praktyce. To byłby krok milowy w leczeniu nowotworów. Nagroda w konkursie dała mi nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale i pewność siebie. To bardzo pomaga – mówi Malwina Strenkowska. Zwyciężczynią drugiej edycji konkursu jest studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Joanna Filipowska, która w swoich pracach badawczych koncentruje się na określeniu mechanizmów różnicowania ludzkich komórek macierzystych. Wyniki badań mogą znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. w implantach nowej generacji. Były prezentowane między innymi na corocznym zjeździe brytyjskiego towarzystwa komórek macierzystych. – Prowadzę badania na komórkach pobranych od pacjentów, które hoduję na podłożu z polimerów i bioaktywnego szkła. To bardzo nowoczesna technologia – powiedziała Filipowska w wywiadzie dla „Elle".
Laureatki, mimo młodego wieku, mają na koncie publikacje w prestiżowych pismach naukowych i odczyty na konferencjach naukowych w Polsce i na świecie.
W konkursie mogą wziąć udział studentki studiów I i II stopnia na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych (uczelnie publiczne i niepubliczne), które dodatkowo prowadzą badania naukowe. Nie mogą w nim brać udziału panie, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w poprzednich edycjach. Zgłoszenia należy złożyć w formie papierowej, przesyłając na adres resortu: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa 53 oraz elektronicznie na adres: dziewczynyprzyszlosci@nauka.gov.pl. Formularz można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (www.nauka.gov.pl). Laureatki tegorocznej edycji poznamy w II kwartale 2012 roku.
źródło: MNiSW

Odkrywamy diamenty- prof. Barbara Kudrycka minister nauki i szkolnictwa wyższego

W całej Europie kobiety stanowią zaledwie około 30 proc. ogółu naukowców. Komisja Europejska wielokrotnie zwracała uwagę wszystkich państw unijnych, że tak niska ich reprezentacja w nauce to trwonienie możliwości i talentów, na które Europa nie może sobie pozwolić. Polskie statystyki pokazują, że kobiet wśród osób broniących doktoratów jest nawet odrobinę więcej niż mężczyzn, habilitację uzyskuje już jednak tylko około 36 proc. pań, a profesurę 30 proc. Potwierdza się więc w polskich uczelniach i instytucjach naukowych prawidłowość charakterystyczna dla całej Unii Europejskiej – z nauki zbyt licznie odchodzą utalentowane kobiety między 30. a 39. rokiem życia. Jeśli wybierają pracę poza sektorem naukowym – uszanujmy ten wybór. Jeżeli jednak poprzestają na doktoracie z powodu trudności na przykład w łączeniu roli matki i naukowca czy też w przebiciu się w środowisku ze swoimi dokonaniami, powinniśmy je wspierać. Konkurs „Dziewczyny przyszłości" pozwala nam odkryć w polskich uczelniach naukowe diamenty i wesprzeć znakomite projekty naukowe realizowane przez młode badaczki. Wierzę, że to najlepsza naukowa inwestycja – być może pewnego dnia jedna z laureatek konkursu odbierze tak wyczekiwanego w Polsce naukowego Nobla.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA