fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wojna o zamek w Uniejowie

Rzeczpospolita
Burmistrz Uniejowa chce odebrać Zrzeszeniu Studentów Polskich średniowieczny zamek i zrobić w nim nowoczesny hotel
Zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego zamek od 12 lat dzierżawi Rada Naczelna Zrzeszenia Studentów Polskich. – Oni zarabiają, a jedna z najbardziej okazałych warowni popada w ruinę – martwi się Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa położonego w połowie drogi między Łodzią a Koninem. – Mur wewnątrz dziedzińca z powodu wilgoci zżerają glony i grzyby, taras się sypie.
Burmistrz twierdzi, że ZSP wykonuje tylko prace konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. – Oferuje 46 miejsc noclegowych, do których goście muszą wdrapywać się na trzecie piętro. Tymczasem potrzebny jest inwestor, który przebuduje górne kondygnacje zamku na trzy- lub czterogwiazdkowy hotel z 80 – 100 łóżkami – mówi Kaczmarek. – Czy to się burmistrzowi podoba, czy nie, zgodnie z umową będziemy dzierżawić zamek do lipca 2015 roku – odpowiada Wojciech Baran, przewodniczący Rady Naczelnej ZSP. – Przejmując obiekt, uratowaliśmy go przez dewastacją, bo wówczas przynosił gminie straty i brakowało pieniędzy na jego utrzymanie. W 1995 roku na zamku było tylko siedem miejsc noclegowych. Zainwestowaliśmy w przebudowę strychu, urządzając przytulne pokoje.
Zrzeszenie zarabia nie tylko na usługach hotelowych, ale także na wynajmie sali konferencyjnej, dzierżawie restauracji oraz organizacji imprez okolicznościowych. Poprzednik Kaczmarka podpisując umowę dzierżawy, zapomniał dołączyć do aktu notarialnego program zagospodarowania obiektu, w którym ZSP deklarowało m.in. zakup rowerów, kajaków, budowę wioski indiańskiej dla dzieci. Zginął spis inwentarza ze sprzętem przekazanym ZSP wraz z prawem do dzierżawy zamku. – Czas skończyć z tą samowolą – uważa Janusz Kosmalski, przewodniczący rady miejskiej. Choć między władzami Uniejowa a ZSP trwa wojna, Zrzeszenie liczy, że pieniądze na modernizację dzierżawionego zamku zdobędzie gmina. Władzom Uniejowa na przebudowaniu wnętrz na nowoczesny hotel bardzo zależy, bo u stóp zamku w czerwcu zostanie oddany do użytku całoroczny kompleks termalny z wodą o właściwościach leczniczych pompowaną z odwiertów o głębokości 2 km. Obok term powstaje także ośrodek piłkarski z podgrzewanym boiskiem. Burmistrz się spodziewa, że na zimowe obozy przygotowawcze będą do Uniejowa przyjeżdżać nie tylko Legia, ŁKS czy Wisła, ale także drużyny z zagranicy. Zamek to na razie jedyne miejsce w miasteczku, w którym można się przespać. – W pobliżu term powstaną wprawdzie dormitoria, ale spodziewamy się tłumu gości, a wśród nich osób o wysokich wymaganiach – mówi Kaczmarek. – Nie możemy stosować takich chwytów jak ZSP, które na stronie internetowej www.zamekuniejow.pl w języku polskim oferuje miejsca noclegowe, a w niemieckim i angielskim zaprasza do hotelu o wysokim standardzie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA